Voluntari revine de la 0-3 în barajul cu U Craiova 1948, însă pierde la penalty-uri

U Craiova 1948 s-a calificat în finala barajului pentru Conference League
Agerpres
Voluntari a avut parte de 65 de minute de coșmar pe Ion Oblemenco, însă în finalul meciului au reușit să egaleze deși erau cu un om mai puțin.

U Craiova 1948 - FC Voluntari 3-3

Toate cele trei goluri marcate de olteni au pornit de la erori imense în apărarea ilfovenilor. Golurile au fost marcate de Chițu (min 36 și 64) și Baeten. Din minutul 78 a început revenirea oaspeților. Primul care a marcat a fost Aliji, cu un șut de la marginea careului mare. Runar Mar Sigurjonsson a transformat un penalty în minutul 85, fază la care Aliji a primit al doilea galben și a fost eliminat. În ultimele faze ale partidei, Dumiter a reușit să înscrie cu capul după un corner executat de Sigurjonsson (90+7) și a trimis jocul în prelungiri.

Statistici meci
Opta by Stats Perform

Cele două reprize de 15 minute nu au adus nimic nou pe tabela de marcaj, astfel că s-a trecut la executarea penalty-urilor.

Seria de lovituri de departajare a fost începută de FC Voluntari, Sigurjonsson marcând a doua oară din penalty. După seria de cinci lovituri, cele două echipe erau la egalitate, 4-4. Argentinianul Paz a trimis în transversală și George Ganea a adus victoria oltenilor.

Pentru Voluntari au executat Sigurjonsson, Răduț, Armas (ratare), Matricardi, Dumiter, Paz (ratare).

U Craiova 1948 a replicat prin Duarte, Baeten, Asamoah (ratare), Sidibe, Zamfir, Ganea.

Finala cu loculu trei din play-off

U Craiova 1948 va disputa finala pentru calificarea în Conference League împotriva ocupantei locului 3.

Înaintea ultimei etape, locul 3 este ocupat de CFR Cluj, care va juca pe teren propriu cu proaspăta campioană Farul Constanța. Universitatea Craiova stă însă la pândă și speră într-un pas greșit al clujenilor. Oltenii vor juca pe teren propriu cu câștigătoarea Cupei, Sepsi Sf. Gheorghe.