Play-out: Dueluri intense în ultima rundă/Chindia revine după ce a fost condusă cu 2 goluri

FC Argeș a scăpat de retrogradarea directă după victoria cu Petrolul
FC Argeș a scăpat de retrogradarea directă după victoria cu PetrolulProfimedia
Runda cu numărul 9, ultima din acest sezon de play-out din Superliga, a stabilit numele celei de-a doua echipe care va retrograda direct în Liga a 2-a. Răsturnări spectaculoase de situație au avut loc în timpul partidelor.

FC Hermannstadt - U Cluj 1-2

Pentru ”Șepcile roșii” a fost antrenamentul perfect înainte de finala din Cupa României cu Sepsi OSK. Deși la pauză U Cluj s-a văzut condusă cu 1-0, după golul înscris de Raul Opruț în minutul 23, ardelenii au revenit spectaculos în partea secundă și au obținut cele trei puncte chiar la ultima fază.

Notele acordate de Flashscore
Notele acordate de FlashscoreFlashscore

Ovidiu Bic a adus egalarea în minutul 58, în timp ce Dan Nistor a transformat din penalty în ultimul minut al prelungirilor.

Chindia Târgoviște - FC Voluntari 2-2

În ciuda faptului că a obținut un rezultat pozitiv acasă cu Voluntari, după ce ilfovenii au condus cu 2-0, Chindia Târgoviște este cea de-a doua echipă care merge direct în Liga a 2-a, după ce FC Argeș a reușit să se impună acasă cu Petrolul

Astfel, FC Argeș și Chindia Târgoviște au făcut schimb de locuri, în acest moment argeșenii fiind cei care vor disputa meciul de baraj pentru a rămâne în Superliga.

Duelul de pe Stadionul Eugen Popescu, noua arenă a Chindiei, nu le-a adus noroc târgoviștenilor. Oaspeții au intrat la cabine cu avantaj de două goluri, după reușitele lui Damașcan și Meleke. În partea secundă, Neguț și Șerban au adus egalarea pentru Chindia, penultima clasată în această stagiune.

De partea cealaltă, FC Voluntari termină pe locul 2, ceea ce înseamnă că ilfovenii vor juca meciul de baraj pentru prezența în Conference League pe terenul lui FC U Craiova, liderul din play-out.

Clasament play-out Superliga

Clasament play-out Liga 2
Clasament play-out Liga 2Flashscore

FC Argeș - Petrolul 3-0

Argeșenii s-au salvat de la retrogradarea directă, pregâtindu-se în acest moment pentru o înfruntare cu Dinamo sau Oțelul din Liga a 2-a.

La pauză, formația lui Bogdan Argeș Vintilă intra la cabine cu avantajul unui singur gol, argeșenii având mari emoții după o serie de ratări monumentale semnate de ”lupi”. Imediat după pauză, VAR-ul a anulat un gol marcat de Irobiso.

Ploieștenii au rămas în nouă oameni, Moldoveanu și Irobiso fiind eliminați. Jobello și Jakolis au punctat în final, punând umărul la ”evadarea” argeșenilor de pe ultimele locuri.

UTA Arad - FC U Craiova 1-1

UTA Arad este prima echipă care va disputa un meci de baraj cu Gloria Buzău din Liga a 2-a, în vreme ce FC U Craiova rămâne lider în play-out, beneficiind de terenul propriu în meciul decisiv cu FC Voluntari pentru participarea în cupele europene.

FC Botoșani - Mioveni, sâmbătă de la 14:45

FC Botoșani și CS Mioveni închid sâmbătă runda cu numărul 9 și ultima etapă din acest sezon de Superliga. Moldovenii nu au emoții, fiind la două puncte distanță de UTA, în timp ce Mioveni este prima echipă retrogradată în Liga a 2-a.