Universitatea Craiova rezistă cu un om mai puțin și câștigă cu Sepsi

Universitatea Craiova s-a impus cu 2-1
Universitatea Craiova s-a impus cu 2-1Universitatea Craiova
Universitatea Craiova reușește să câștige o partidă importantă cu Sepsi OSK, echipă care era neînvinsă în acest campionat.

Universitatea Craiova - Sepsi OSK 2-1

Sepsi OSK a pierdut prima partidă după aproape patru luni. Ultima înfrângere într-un meci oficial datează de pe 20 mai, în campionatul trecut, când covăsnenii au pierdut pe teren propriu (1-2) cu CFR Cluj.

După două înfrângeri consecutive în care nu a marcat niciun gol și a încasat 5, Universitatea Craiova s-a impus la limită în partida cu Sepsi. Victoria este una cu atât mai importantă pentru olteni întrucât Sepsi era singura echipă neînvinsă în acest campionat.

Statistici meci
Statistici meciOpta by Stats Perform

Oltenii au început perfect partida și Markovic a marcat după 48 de secunde. Acesta este al doilea cel mai rapid gol al acestui sezon, după reușita lui Doru Andrei (FC Voluntari), în secunda 11 a partidei cu Rapid (2-1), din etapa a patra. În minutul 28, Houri a majorat avantajul gazdelor, însă Sepsi avea să reducă din handicap înainte de pauză, prin Ștefănescu (minutul 43).

În minutul 59, Badelj îl faultează din postură de ultim fundaș pe Ștefănescu și a fost eliminat. Deși a evoluat mai bine de jumătate de oră cu un om în plus, Sepsi nu a reușit să restabilească egalitatea.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova a acumulat 17 puncte și a urcat provizoriu pe locul doi. În schimb, Sepsi rămâne pe 7 cu 12 puncte, dar și cu două partide mai puțin disputate decât olteni.