Mijlocașul în vârstă de 34 de ani a decis să plece de la echipă în cursul zilei de marți.

UPDATE - Budescu: ”E mai bine pentru mine”

Budescu a avut și o primă reacție imediat după despărțirea de Petrolul.

”Le-am cerut chestia asta (n.r.- să rezilieze contractul). Nu am semnat încă. Eu aveam clauză că puteam pleca în orice perioadă de transfer. Am vorbit și am zis că e mai ok să ne strângem mâna.

Am fost de atâtea ori rezervă. Am zis că e mai bine pentru mine. S-a înțeles greșit aici. Probabil au zis că vin să joc câteva meciuri și apoi mă retrag. Nu am avut cine știe ce bani.

Pentru asta am venit (n.r. ca să ajute clubul), nu a fost cum mi-am dorit. Mi-am făcut treaba cu am putut. Nu am venit să joc patru meciuri și să mă retrag. Vreau să mai joc. Le urez succes în continuare. A fost un an frumos.

O vacanță, probabil. Nu am prins niciodată în perioada asta vacanță. Nu am discutat nimic cu nimeni. Nu o să discut săptămâna asta. Apoi vedem”, a declarat Constantin Budescu pentru DigiSport.

Situația este una tensionată la Petrolul Ploiești. După un debut slab de sezon, în care au înregistrat doar 2 puncte în primele două etape, problemele continuă pentru ”lupii galbeni”.

Budescu a decis să plece după meciul pierdut cu Voluntari

Considerat unul dintre cei mai experimentați jucători din Superliga, Constantin Budescu a decis să își rezilieze marți dimineața contractul cu Petrolul, potrivit informațiilor Fanatik.

În ultima partidă de campionat - înfrângerea 0-2 cu FC Voluntari - Budescu a fost schimbat în minutul 62 al meciului. Decizia antrenorului Florin Pîrvu l-a deranjat pe decarul ploieștenilor, care a vorbit despre situația lui la echipă.

Budescu: ”Îmi văd de treaba mea”

"Prima repriză a fost destul de bună. Am avut câteva ocazii, dar nu am putut marca. A doua repriză a fost slabă. S-au făcut câteva schimbări și jocul nostru s-a cam dus. Abia începuse repriza a doua, încercam să punem presiune și să atacă. Am pierdut în două minute.

M-am dus la vestiare și m-am schimbat. Nu mai aveam drept de joc. Dacă m-a scos, nu mai puteam intra. M-am dus și m-am schimbat pentru că era foarte cald și am transpirat. Cam atât.

Eram și supărat pentru că m-a scos după 10 minute. E decizia lor. Dacă nu pot, îmi văd de treaba mea. Eu am venit aici să ajut. Dacă încurc, îmi văd de treaba mea. Dacă nu ajut cu nimic și doar sunt schimbat... Eu am venit acasă și vreau să ajut această echipă. Dacă nu se poate, probabil vom găsi altă cale.

Și plecare e o variantă. Îmi place să joc fotbal și vreau să stau acolo unde oamenii sunt lângă mine și mă ajută, nu vreau să fiu prima schimbare. Eu am venit să ajut. Dacă nu ajut, îmi văd de drumul meu", a spus Budescu după înfrângerea cu FC Voluntari.

Cota de piață a lui Constantin Budescu este de 400.000 de euro, potrivit portalului Transfermarkt.

În etapa cu numărul 4, Petrolul va primi vizita celor de la Farul Constanța. Duelul are loc pe 6 august (duminică), de la 18:15.

Urmărește Petrolul - Farul pe Flashscore!