"Trebuia să dea 1-2 goluri!" Giovanni Costantino, supărat pe Vladislav Blănuță

FC U Craiova 1948 - Dinamo 2-1
FC U Craiova 1948 - Dinamo 2-1Profimedia
FC U Craiova 1948 s-a impus în derby-ul cu Dinamo București din cadrul etapei a 24-a din Superliga de fotbal a României.

Yassine Bahassa a deschis scorul cu un șut din afara careului încă din minutul 13. Gregorio a restabilit egalitatea în minutul 37, însă reușita a fost anulată pentru offside după consultarea VAR. La șapte minute după pauză, Bauza a luat o cursă pe cont propriu pe care a finalizat-o cu călcâiul.

Dinamoviștii au revenit în joc după ce Denis Politic a reușit să-l învingă pe Gurău cu un șut de la distanță. Gregorio a avut ocazia să restabilească egalitatea în minutul 89, însă șutul său a lovit bara laterală.

După o victorie importantă a echipei sale, Giovanni Costantino a ieșit în evidență prin declarațiile sale aprinse, subliniind importanța succesului în urma partidei pierdute cu Rapid

Antrenorul italian a luat cuvântul pentru a vorbi despre victoria echipei sale și a subliniat realizările fotbaliștilor săi, dar a rezervat și un loc pentru critici. În mod special, Giovanni Costantino nu a ezitat să îl "certe" pe Vladislav Blănuță pentru ocaziile notabile ratate în timpul meciului.

Reacția aprinsă a lui Giovanni Costantino arată că victoria nu a diminuat presiunea internă, ci dimpotrivă, a generat un dialog critic asupra aspectelor care necesită îmbunătățiri.

"Nu este posibil"

"Importantă este victoria. Bauza a dat un gol incredibil. Bahassa e jucătorul cu o calitate incredibilă. S-a descurcat foarte bine. Din octombrie jucăm un stil de joc cu mai multe pase. Blănuță nu are multă experiență. Nu este posibil să nu marcheze. Trebuia să dea 1-2 goluri. Dacă avea experiență, marca!", a declarat Giovanni Costantino.

FC U Craiova și-a consolidat temporar poziția în clasamentul Superligii, urcând pe locul 10. Oltenii au acumulat 30 de puncte în 24 de meciuri disputate, o performanță care îi aduce momentan în zona de mijloc a clasamentului.

Cu toate acestea, pericolul poate să nu fi trecut încă, deoarece Oțelul Galați se află într-o poziție favorabilă pentru a depăși FC U Craiova în clasament. Dacă Oțelul Galați reușește să obțină o victorie în duelul programat cu Rapid la Giulești, echipa gălățeană ar putea să-i depășească pe olteni în clasament.