Adrian Mutu o bate la scor pe Dinamo. ”Câinii”, umiliți în Gruia

CFR Cluj s-a impus cu 4-0 în fața celor de la Dinamo
CFR Cluj s-a impus cu 4-0 în fața celor de la DinamoProfimedia
CFR Cluj s-a impus cu 4-0 în partida cu Dinamo de pe teren propriu, din etapa a 27-a din Liga 1.

CFR Cluj - Dinamo București 4-0

Dinamo a fost echipa mai agresivă în primele minute ale partidei și a pus mai multe probleme în ofensivă, însă treptat clujenii au echilibrat disputa și au început să controleze meciul.

Otele a irosit câteva ocazii importante. Prima dată șutul său a trecut peste transversală, pentru ca ulterior să prefere o pasă în centrul careului în dauna unui șut dintr-o poziție relativ periculoasă.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Marea ocazie a primei părți a fost irosită de Tachtsidis, care a reluat puțin pe lângă poartă din preajma careului mic.

Repriza secundă a început tot cu CFR în control, iar superioritatea gazdelor s-a materializat în minutul 52, când au recuperat o minge în propria jumătate și au declanșat un contraatac fulger finalizat de Bîrligea

Dinamo a fost incapabilă să reacționeze, iar un sfert de oră mai târziu feroviarii s-au desprins pe tabelă. Deac a executat perfect un corner, iar Muhar a reluat nestingherit în plasă din centrul careului advers.

Finalul a fost de coșmar pentru ”câinii roșii”, care au încasat alte două goluri. Philip Otele a făcut dubla în doar trei minute (79, 82) și a urcat pe locul al doilea în clasamentul golgheterilor din Liga 1 (11).

După acest succes, CFR s-a apropiat temporar la șapte puncte (48p) de FCSB în fruntea Ligii 1, roș-albaștrii urmând să evolueze duminică cu FC Botoșani

De partea cealaltă, înfrângerea usturătoare o menține pe Dinamo pe locul 15, penultimul, cu 22 de puncte.