Schimbări majore la Farul! Doi jucători de bază vor părăsi echipa lui Hagi

Constantin Budescu nu mai arată aceeași strălucire precum în sezonul regulat
Constantin Budescu nu mai arată aceeași strălucire precum în sezonul regulatProfimedia/ IMAGO
Farul ocupă în prezent locul 5 în play-off-ul Superligii.

După înfrângerea suferită la Ovidiu în fața liderului FCSB, scor 0-1, atmosfera din vestiarul marinarilor nu este una tocmai bună.

Doi jucători de bază vor părăsi echipa lui Hagi

Potrivit informațiilor GSP, gruparea constănțeană se va despărți de doi jucători de bază la finalul acestei stagiuni. Este vorba despre experimentații David Kiki (30 de ani) și Constantin Budescu (35 de ani), fotbaliști care au avut contribuții importante pentru Farul în sezonul regular.

Cu o valoare de piață de 1,1 milioane de euro, Kiki a refuzat oferta de prelungire a contractului care va expira în această vară. Mai mult decât atât, internaționalul din Benin s-ar fi înțeles deja cu o echipă din Bulgaria. Cel mai probabil, ar fi vorba de Ludogorets, lider în campionatul de la sud de Dunăre.

Revenit în România după ce a evoluat în ambele meciuri amicale ale naționalei din Benin, împotriva Coastei de Fildeș (2-2) și Senegalului (înfrângere 1-0), Kiki nu a fost folosit în cea mai recentă partidă cu FCSB.

În total, fundașul lateral a adunat doar 21 de minute în play-off.

Bilă neagră și pentru veteranul Budescu

În august 2023, Budescu se alătura marinarilor după despărțirea de Petrolul Ploiești.

Veteranul în vârstă de 35 de ani nu mai arată aceeași strălucire precum în sezonul regulat, acolo unde a marcat de 6 ori și a contribuit cu 6 pase decisive pentru Farul.

Spre comparație, în ultimele 4 meciuri nu a adunat decât 27 de minute, în partida cu FCSB fiind utilizat pe final de meci, evoluând în teren doar 8 minute.

Fanii campioanei României și-au manifestat nemulțumirea față de atitudinea pe care decarul o arată pe terenul de joc.

Cotat la 440.000 euro, Constantin Budescu va părăsi și el gruparea de la malul Mării la finalul acestei stagiuni.