Rapid ratează șansa de a se apropia la 10 puncte de liderul FCSB. Remiză pe Oblemenco

Universitatea Craiova și Rapid au încheiat la egalitate, scor 1-1.
Universitatea Craiova și Rapid au încheiat la egalitate, scor 1-1.Profimedia
În runda cu numărul 29, Universitatea Craiova și Rapid au încheiat la egalitate, scor 1-1.

Univ. Craiova - Rapid 1-1

Giuleștenii ratează șansa de a se apropia la 10 puncte de liderul FCSB, având în vedere că în ultima rundă din sezonul regulat îi vor întâlni pe rivalii din București.

Rapid rămâne pe loc secund, cu 52 de puncte, trupa lui Bergodi ajungând astfel la cea de-a doua partidă din 2024 în care nu obține succesul.

Petrecăreții Borza și Albu au fost reprimiți în lot și s-au aflat pe banca de rezerve, cel din urmă înlocuindu-l în partea secundă pe Jakub Hromada, mijlocașul slovac care a înscris la 4 minute de la reluare primul său gol în Superliga României, aducând totodată egalarea pentru giuleșteni. Fotbalistul a înscris după o centrare perfectă expediată din flancul drept de Krasniqi.

Universitatea Craiova a intrat la pauză în avantaj după golul reușit de Alex Mitriță în minutul 30. Extrema l-a învins pe Aioani după o pasă venită de la Bancu și a ajuns la cea de-a zecea reușită din acest sezon. În partea secundă, Mitriță a acuzat dureri musculare și a fost schimbat de antrenorul Ivaylo Petev cu spaniolul Jalen Blesa.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Venită după două victorii consecutive, trupa din Bănie rămâne pe locul 4, cu 46 de puncte și la 4 lungimi distanță de CFR Cluj, ocupanta locului 3.