Petrolul face spectacol în Bănie. Fanii olteni au cerut demisia staff-ului tehnicOpta by Stats Perform/Profimedia
Petrolul Ploiești a câștigat cu 3-1 pe terenul Universității Craiova și a obținut a doua victorie în deplasare din acest sezon.

Universitatea Craiova - Petrolul Ploiești 1-3

Formația din Bănie a fost cea care a controlat prima repriză, însă a fost o dominație sterilă, iar cele două echipe au intrat la pauză cu o remiză albă pe tabelă.

Partea a doua a fost, însă, total diferită, ploieștenii atacând cu mai mult aplomb și au reușit să deschidă scorul prin Musi în minutul 57.

Fanii olteni nu au mai putut îndura jocul slab al echipei favorite și au început să scandeze ”Demisia, demisia!”, iar după ce Grozav a dublat avantajul în minutul 70, scandările s-au transformat în ”Rușine să vă fie!”

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Craiova a reușit să reducă din handicap prin Kurtic, care a transformat un penalty în minutul 74, însă ploieștenii au rezolvat partida în minutele de prelungire, Huja marcând golul de 3-1 în minutul 90+1.

Petrolul obține astfel a doua victorie în deplasare a sezonului și a urcat pe ultimul loc de play-off, cu 19 puncte, la trei lungimi în spatele Universității, care rămâne pe locul 4.