Ovidiu Burcă după înfrângerea cu FCSB: ”Dinamo trece printr-o serie neagră”

Ovidiu Burcă
Ovidiu Burcă Profimedia
FCSB a învins în deplasare Dinamo, cu 1-0, în etapa a 17-a a SuperLigii la fotbal. Unicul gol al partidei a fost înscris de Florinel Coman în minutul 52.

Derby fără glorie pe Arena Națională.

Echipa lui Elias Charalambous s-a impus la limită, după ce Florinel Coman l-a surprins pe portarul sloven Adnan Golubovic cu o lovitură liberă executată de 20 de metri.

Antrenorul ”câinilor”, Ovidiu Burcă s-a declarat dezamăgit de lipsa de curaj a jucătorilor săi:

"Nu înțeleg ce se întâmplă. Nu am făcut un meci grozav, dar am avut niște ocazii. Coman a făcut diferența, am amărăciunea asta pentru că au venit atâția oameni să ne susțină și îmi pare rău pentru ei”.

Burcă, în pană de idei

Antrenorul lui Dinamo s-a declarat epuizat după seria neagră de înfrângeri, așa cum a numit-o, în condițiile în care mingea nu pare să vrea să intre în poarta adversarilor.

Azi sunt epuizat, am avut așteptări foarte mari de la acest meci. E o serie neagră de rezultate, e o situație deloc ușoară, cumva știam că va fi așa, dar parcă e și o energie negativă. Situația e îngrijorătoare. Ne gândeam că putem redresa lucrurile. Așteptăm pauza să vedem care vor fi mutările", a transmis Ovidiu Burcă.

Dinamo se menține pe penultimul loc în SuperLigă, 15, și nu pare să aibă o soluție pentru a ieși din corzi.

Clasamentul Ligii 1
Clasamentul Ligii 1Flashscore

Se întâmplă cumva aceeași poveste. Jucătorii care au intrat au iuțit meciul, am adus mingea mai aproape de poarta adversă, dar nu am reușit să finalizăm”.

”Înscrierea de goluri e o problemă pe care o avem. Am încercat mereu să aduc în teren jucători cu calități ofensive, m-am așteptat la mai mult”.

”În prima repriză am avut o ocazie mare, ne trebuie mai multă claritate, avem nevoie de mai mult control. Trebuie să avem 11 jucători care atacă și 11 care se apără”.

FCSB şi-a consolidat poziţia de lider prin acest succes.

Dinamo a ajuns la 11 etape consecutive fără victorie, trei egaluri şi opt eşecuri.