Ovidiu Burcă nu mai are răbdare după încă un eșec al lui Dinamo: ”M-am săturat!”AFP
Dinamo a fost învinsă în deplasare, duminică, cu scorul de 1-0 de Universitatea Craiova, într-un meci contând pentru etapa a 16-a a SuperLigii.

Încă un eșec pentru Dinamo, care se afundă și mai mult în subsolul clasamentului.

Craiova a rezolvat partida încă din minutul 5, prin golul lui Marian Danciu. Acesta a fructificat o bună centrare a lui Nicușor Bancu și l-a învins pe Adnan Golubovic.

Dinamoviștii au reușit să înscrie, în minutul 85, prin Goncalo Gregorio, însă golul a fost anulat pe motiv de henț la Abdallah, după consultarea VAR.

La finalul partidei, Ovidiu Burcă a avut un discurs dur, criticându-și jucătorii și anunțând că și-a pierdut răbdarea.

Au trecut șase luni de zile de când le-am cerut răgaz tuturor, să formăm o echipă. Nu mai vreau să aud că am luptat, că am avut agresivitate, că am avut dorință, lucrurile astea nu sunt suficiente pentru a câștiga meciuri”.

”Ca să câștigi, trebuie să fii organizat, trebuie să fii inteligent, trebuie să fii calm, să controlezi jocul. Doar din dorință și din atitudine nu poți câștiga meciuri. Eu m-am săturat să aud că echipa arată, că avem.

Am stat șase luni și am absorbit toate șocurile. E momentul ca și jucătorii să dea mai mult.

Am știut că va fi greu de când am promovat, știam că va fi un an infernal, dar nu mă așteptam să fim în situația asta. Lucrurile nu pot veni peste noapte, dar este momentul ca ei să dea mai mult", a declarat Ovidiu Burcă.

Pentru Dinamo urmează duelul de pe teren propriu cu FCSB, după pauza competițională cauzată de meciurile echipelor naționale,

Câinii roșii au ajuns la 10 meciuri consecutive fără victorie în campionat și sunt pe locul 15, cu 10 puncte, cu doar două puncte în fața celor de la FC Botoșani, care se află pe ultima poziție a clasamentului.