Mandorlini, atacă arbitrajul din partida FCSB-Farul după ce a fost trimis în tribună cu Petrolul

Andrea Mandorlini, antrenorul CFR-ului
Andrea Mandorlini, antrenorul CFR-uluiProfimedia
Antrenorul celor de la CFR Cluj, Andrea Mandorlini a fost trimis în tribune de arbitrul Kovacs din cauza protestelor. CFR Cluj s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la Petrolul, în etapa a noua din SuperLigă, însă Petrolul a cerut cel puțin o lovitură de la 11 m, după o partidă cu faze controversate.

Ardelenii au deschis scorul în minutul 12 prin Avonou, dar partida avea să fie presărată de tensiuni și faze controversate.

În minutul 57 , antrenorul ardelenilor, Andrea Mandorlini a protestat vehement după ce arbitrul a fluierat un fault pentru Petrolul. În primă instanță, Istvan Kovacs i-a arătat tehnicianului cartonașul galben. După proteste repetate, Mandorlini a primit cartonașul roșu.

Urmărește statistica partidei CFR Cluj- Petrolul Ploiești pe Flashscore!

”Lipsă de respect față de Hagi, față de Popescu!”

Cu toate acestea, la finalul partidei Andrea Mandorlini a atacat arbitrajul dintr-o altă partidă, meciul Farul - FCSB, când roș-albaștrii au beneficiat de un penalty, după un contact în careu între Tudor Băluță și Adrian Șut. Asta cu toate că ploieștenii au acuzat faptul că cel puțin o fază din careul CFR-ului a fost penalty clar.

Mandorlini a catalogat arbitrajul lui Sebastian Colțescu din partida din urmă cu o zi drept o ”lipsă de respect” față de Gică Hagi și de Gică Popescu și a lăsat să se înțeleagă faptul că FCSB a fost favorizată de arbitri, motiv pentru care roș-albaștrii ocupă acum prima poziție în clasament.

” Nu e prima dată când iau roșu, ultima oară a fost acum zece ani. Am văzut astăzi greșeli, dar și ieri a fost un arbitraj cu greșeli, mă refer la meciul Farului, asta nu face cinste fotbalului românesc. Acel arbitraj a fost o lipsă de respect față de Hagi, față de Popescu, jucători care au scris istorie pentru România. Nu am mai văzut un penalty absurd ca cel de ieri. E o pagină neagră pentru fotbalul din România.