Seară decisivă în Conference League. Șanse de calificare pentru echipele românești

Conference League.
Conference League. Profimedia
Farul Constanța, FCSB, CFR Cluj și Sepsi Sf. Gheorghe joacă în partidele retur din Turul 2 preliminar al Conference League.

Urartu - Farul Constanța

Campioana României, Farul Constanța deschide seria partidelor, de la ora 19 cu Urartu, în Armenia.

În tur, Farul a învins cu 3-2 după un meci interzis cardiacilor, în care oaspeții au condus de două ori.

Campioana Armeniei a deschis scorul prin Maksimenko în minutul 23. După doar trei minute, Tudor Băluță a reușit să egaleze cu un șut de la distanță. Urartu a revenit în avatanj, după ce Ivan Zotko a executat excelent o lovitură liberă.

În retur, Gică Hagi ar putea aborda calificarea cu Aioani în poartă – Kiki, Popescu, Larie, Borza în apărare – Artean, Băluță, Nedelcu în linia de mijloc și Mazilu,  Alibec, Rivaldinho în atac.

Sepsi Sf. Gheorghe - CSKA Sofia

Sepsi Sf. Gheorghe este echipa care a obținut cel mai bun rezultat în partida tur: o victorie cu 2-0 cu CSKA Sofia, în deplasare după un joc entuziasmant al covăsnenilor.

Nicolae Păun a deschis scorul în minutul 68, după un contraatac provocat de o eroare a defensivei gazdelor.

În minutul 80, Roland Varga a reușit un gol  de la aproximativ 25 de metri de poartă, după ieșirea greșită a portarului Busatto.

Totuși, antrenorul Liviu Ciobotariu este convins că partida nu va fi una ușoară și că cei de la CSKA Sofia vor arăta diferit față de meciul tur.

Primul 11 al lui Sepsi ar putea arată așa: Niczuly - Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu - Alimi, Păun - Ștefănescu, Matei, Gheorghe - Șafranko. Partida începe la ora 20.

Adana Demirspor - CFR Cluj

Situație problematică pentru CFR Cluj, care nu a reușit în tur, acasă, decât un rezultat de egalitate, 1-1 cu Adana Demirspor.

Ardelenii au deschis rapid scorul: în minutul 6, un șut al lui Camora, urmat de o deviere a lui Jefte Betancor au creat faza CFR-ului. Turcii au egalat în minutul 77, când Stambouli a înscris în poarta lui Sava.

De la ora 21 CFR Cluj va aborda partida din Turcia cu echipa probabilă:  Sava - Mogoș, Kresic, Morgan - Manea, Tachsidis, Cvek, Otele, Camora - Jefte, Bîrligea.

Dacă va trece de Adana Demirspor, CFR Cluj ar urma să joace în turul al treilea preliminar cu câştigătoarea dintre NK Osijek (Croaţia) şi Zalaegerszeg TE FC (Ungaria).

FCSB - CSKA 1948 Sofia

FCSB intră ultima în luptă, de la ora 21:30. Bucureștenii au un avantaj de un gol după partida tur din Bulgaria cu CSKA 1948 Sofia.

Florinel Coman a înscris singurul gol în minutul 28,  după ce a profitat de o greșeală a portarului Naumov.

Vicecampioana României este mare favorită la calificarea în runda următoare, pe stadionul Arcul de Triumf și îi va întâlni pe danezii de la Nordsjaelland dacă trece de această rundă.

Așa ar putea arăta primul 11 al FCSB-iștilor: Târnovanu - Ov. Popescu, Dawa, Haruț, Radunovic - Djokovic, Șut, Olaru - Oct. Popescu, Compagno, Coman.