Live Blog Superliga: CFR Cluj, învingătoare după trei ani pe Ion Oblemenco. Clasament

Live Blog Superliga
Live Blog SuperligaProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul etapei cu numărul 6 a play-off-ului și play-out-ului din Superliga României.

FC Hermannstadt - Petrolul 2-0

Sibienii lui Marius Măldărășanu sunt pe prima poziție în play-out (7) în urma succesului de pe teren propriu în fața Petrolului.

Valerică Găman (min 38) a deschis scorul cu o lovitură de cap în urma unei faze fixe, pentru ca Ianis Stoica (75) să închidă tabela și să securizeze cele trei puncte pentru Hermannstadt.

De partea cealaltă, Petrolul ajunge la cea de-a doua partidă consecutivă fără victorie și se află la 5 puncte distanță de zona roșie.

UTA Arad - Oțelul Galați 3-1

Oțelul lui Dorinel Munteanu pierde la Arad, contorizând astfel și prima înfrângere din play-out.

Gălățenii rămân pe loc secund în play-out (30 p), la un singur punct distanță de liderul UTA Arad.

În duelul de pe Arena Francisc Neuman, toate cele patru goluri au venit în repriza secundă. Kenyanul Omondi a fost fără dar și poate omul meciului, ajutând echipa lui Mircea Rednic cu un gol și două pase decisive.

După ce a deschis scorul în minutul 62, Omondi i-a servit perfect pe Kevin Luckassen (min 78) și Rareș Pop (81).

Oaspeții au marcat golul de onoare în prelungiri, prin Juri Cisotti (90+4).

Universitatea Craiova- CFR Cluj

Craiova vine după debutul reușit al lui Costel Gâlcă.

Universitatea s-a impus la Sfântu Gheorghe, 3-1 în fața celor de la Sepsi și ocupă locul 3, cu 34 de puncte, la o lungime în urma Farului, care are un meci în plus disputat.

De partea cealaltă, CFR are două înfrângeri la rând, 0-1 cu FCSB și 1-5 cu Farul, și se află pe poziția a patra, cu 31 de puncte.

Un eșec în Bănie ar reduce șansele formației ardelene de a mai prinde locul 2.

Meciuri recente
Meciuri recenteFlashscore

Ambele formații au două absențe importante.

Maldonado, fundașul Universității Craiova, s-a accidentat și, cel mai probabil, va rata restul sezonului, în timp ce Bîrligea, atacantul CFR-ului, a fost trimis în Serbia pentru a-și reveni după o leziune musculară.

In zona play-out-ului au loc două partide ale unor echipe care nu mai au emoții mari legate de retrogradare.

UTA întâlnește acasă Oțelul Galați de la ora 16:45, iar Hermannstadt primește vizita celor de la Petrolul Ploiești de la ora 19:00.

Sepsi - FCSB 2-2

Farul - Rapid 3-1

U Cluj - Poli Iași 1-0

După 4 etape consecutive fără succes, cele mai recente contorizându-se cu înfrângeri, formația lui Ioan Ovidiu Sabău o învinge la limită pe Poli Iași, U Cluj urcând pentru moment pe loc secund în play-out (8).

Unicul gol al partidei a fost înscris de Daniel Popa în minutul 53. A fost nevoie de intervenția VAR pentru ca reușita să fie contorizată, atacantul șepcilor roșii având un alt gol anulat 10 minute mai târziu.

De partea cealaltă, moldovenii conduși de portughezul Tony da Silva rămân pe loc de baraj (14 - 21 de puncte), la o singură lungime de Dinamo și la două puncte de FC U Craiova, echipele care se află în acest moment pe locuri direct retrogradabile.

FCSB are nevoie de victorie la Sepsi (ora 21:45) și ca Universitatea Craiova să nu câștige partida cu CFR Cluj pentru a cuceri primul titlul de campioană după 9 ani. Tot miercuri mai au loc două partide: U Cluj - Poli Iași (ora 16:45) și Farul Constanța - Rapid București (ora 19:00).

FC Botoșani - Dinamo București 2-1

FC Voluntari - FCU Craiova 1948 0-0

FC Voluntari a evoluat în inferioritate numerică din minutul 24, după ce Ricardinho a văzut direct cartonașul roșu.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Marți, de la ora 17:00, Voluntari întâlnește U Craiova 1948, iar Botoșani joacă împotriva echipei Dinamo, de la ora 19:00.