Flashscore îți prezintă principalele evenimente, declarații și imagini din cadrul Superligii României.

Luni au avut loc ultimele partide din prima etapă a play-out-ului Superligii:

UTA Arad - FC Voluntari 4-3

Clasament play-off (Sepsi ocupă locul 6 cu 22 de pct)
Clasament play-off (Sepsi ocupă locul 6 cu 22 de pct)Flashscore

FCSB - Sepsi OSK 2-1

FCSB a debutat cu o victorie în play-off-ul Superligii și s-a distanțat la șapte puncte în fruntea clasamentului.

Hermannstadt - Dinamo București 3-0

Sibienii au avut un final remarcabil de primă repriză, înscriind cele trei goluri în doar nouă minute, prin Ionuț Stoica (38), Raul Opruț (41) şi Cristian Neguț (45).

Clasament play-out
Clasament play-outFlashscore

CFR Cluj - Universitatea Craiova 1-2

Universitatea Craiova a fost mult mai eficientă în partida cu CFR Cluj. Echipa lui Adrian Mutu a dominat toate statisticile, mai puțin cea mai importantă, a golurilor marcate. Deși au avut posesia, mai multe ocazii și mai multe șuturi pe poartă, clujenii au pierdut pentru a doua oară în acest sezon pe teren propriu.

Statitici
StatiticiOpta by Stats Perform

Înaintea acestei partide, CFR era pe primul loc în clasamentul eficienței pe teren propriu, având zece victorii, patru rezultate de egalitate și o singură înfrângere.

Note jucători
Note jucătoriFlashscore

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova și Rapid sunt la egalitate de puncte, la patru lungimi în spatele liderului FCSB.

Oțelul Galați - Poli Iași 1-0

După ce duelurile din sezonul regular s-au terminat la egalitate (scor 1-1), gălățenii au spart gheața și s-au impus la limită. Unicul gol al partidei a fost marcat de portughezul Frederic Maciel (29), după o pasă inspirată a croatului Diego Zivulic.

Oțelul venea după cinci meciuri fără victorie, trei egaluri şi două eşecuri. Poli Iaşi venea după o victorie şi trei egaluri. Ambele meciuri din sezonul regulat s-au terminat cu acelaşi scor, 1-1.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Sâmbătă se desfășoară două partide, Oțelul - Poli Iași (ora 17:00) și CFR Cluj - Universitatea Craiova (ora 20:00).

Rapid București - Farul Constanța 1-2

După o victorie entuziasmantă în meciul cu FCSB, Rapid București a pierdut în prima etapă din play-off-ul Superligii. Detalii aici.

Universitatea Cluj - FC Botoșani 3-0

Trupa lui Ioan Ovidiu Sabău începe cu dreptul faza de play-out, ardelenii fiind în acest moment lideri, cu 24 de puncte. Dan Nistor a spart gheața și a deschis scorul din penalty în minutul 15, U Cluj intrând cu avantaj la pauză.

Introdus în partea secundă, croatul Ante Roguljic a asigurat victoria șepcilor roșii cu o dublă.

16:00 - Ivailo Petev, antrenor Univ. Craiova: "Vom face tot ce putem pentru a câştiga cu CFR Cluj". Detalii aici.

Vineri, de la 17:30, Universitatea Cluj întâlnește FC Botoșani, iar de la 20:30, Rapid se duelează cu Farul Constanța.