Live Blog Superliga: Clasament Superliga după etapa a 19-a

Clasament Superliga după etapa a 19-aProfimedia
Flashscore vă prezintă principalele evenimente, declarații și imagini cadrul etapei cu numărul 19 din Superliga României.

12 Decembrie

Clasament Superliga după etapa a 19-aFlashscore

Oțelul - Sepsi 2-3

Fără dar și poate, partida de la Galați care a închis etapa cu numărul 19 a fost una cu adevărat spectaculoasă. Finalul a fost unul extrem de tensionat, jucătorii lui Dorinel Munteanu irosind șanse mari de a egala, fotbaliștii covăsneni respingând de nu mai puțin de trei ori balonul de pe linia porții lui Niczuly.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

În cele din urmă, covăsnenii obțin cele trei puncte importante și se apropie de play-off, adunând în prezent 26 de lungimi (locul 9). Trupa neamțului Storck este în acest moment la 2 puncte distanță de Hermannstadt, prima echipă care ocupă un loc de play-off.

De partea cealaltă, pentru Oțelul a fost un duș rece după victoria din etapa precedentă reușită pe Arena Națională în fața liderului FCSB. Gălățenii rămân pe locul 11, cu 23 de puncte.

Echipele de startFlashscore

Astăzi are loc ultima partidă din cadrul rundei cu numărul 19 din Superliga României. Oțelul primește vizita lui Sepsi.

11 Decembrie

Dinamo București - U Cluj 0-1

19 august 2023. Aceasta este data la care Dinamo a obținut ultima dată victoria în Liga 1, reușind să se impună cu 3-2 pe terenul lui FC Voluntari.

De atunci au urmat trei egaluri și zece înfrângeri, cea mai recentă înregistrată luni seară în fața celor de la U Cluj.

Singurul gol al partidei a fost marcat după doar ceva mai mult de trei minute de joc de veteranul Dan Nistor, care face un sezon de senzație în prima ligă. El are 9 goluri și șase pase decisive în acest sezon.

După gol, clujenii au cedat inițiativa și s-au retras în apărare, Dinamo creându-și câteva ocazii bune de gol până la pauză.

Scenariul s-a repetat și în partea secundă, însă forța ofensivă a ”câinilor” s-a diminuat treptat pe măsura trecerii minutelor.

Studenții clujeni rămân astfel neînvinși în deplasare în acest sezon și ocupă locul 5 în clasament, cu 29 de puncte, în timp ce Dinamo își continuă seria neagră și este penultima în Liga 1, cu 10 puncte.

FC U Craiova 1948 - FC Botoșani 2-0

Italianul Giovanni Constantino obține cea de-a patra victorie în toate competițiile pe banca lui FC U Craiova 1948 (două în campionat și două în Cupa României). Duelul cu ultima clasată FC Botoșani s-a încheiat cu același scor pe care oltenii l-au înregistrat și în partida de Cupă cu FCSB, scor 2-0, rezultat în urma căruia craiovenii îi lasă acasă pe bucureșteni, calificându-se în faza sferturilor.

Formația patronată de Adrian Mititelu rămâne pe locul 14 în clasamentul Superligii, cu 21 de puncte, la 11 lungimi distanță de penultima clasată, Dinamo.

Statistici

De partea cealaltă, moldovenii continuă seria neagră a rezultatelor, adunând 10 înfrângeri. FC Botoșani rămâne pe ultimul loc, cu doar 9 puncte.

Au loc ultimele două partide ale etapei a  19-a din SuperLigă.

De la ora 17:00, U Craiova 1948 întâlnește lanterna roșie, FC Botoșani.

Dinamo, într-o situație disperată, penultima în SuperLigă, dar cu antrenor nou, întâlnește U Cluj în primul examen serios pentru croatul Zeljko Kopic, de la 20:45.

Farul Constanța - Petrolul Ploiești 3-1

Farul Constanța a învins-o pe Petrolul Ploieşti cu scorul de 3-1. Farul a deschis scorul prin Constantin Budescu (30 - penalty), după un henț comis de Marian Huja. Citește detalii aici.

FC Hermannstadt - Univ. Craiova 2-1

Este primul meci pe care Universitatea Craiova îl pierde la sosirea antrenorului bulgar, Ivaylo Petev. Oltenii aveau patru victorii consecutive cu Petev pe banca tehnică. Citește cronica aici.

9 Decembrie

23:30 - Cristiano Bergodi a recunoscut că Rapidul trece printr-o pasă proastă și a spus că "este o perioadă negativă din toate punctele de vedere". Detalii aici.

Rapid București - FC Voluntari 1-2

Rapid își continuă seria rezultatelor negative. Cea mai bună ofensivă din campionat pare să aibă probleme fix în acest compartiment. Jucătorii lui Cristiano Bergodi au marcat doar în doar două din ultimele cinci partide disputate. Citește cronica aici.

12:10 - Oțelul Galați a reușit să treacă în următoarea etapă din Cupa României. Cu toate acestea, chiar și după această reușită, gălățenii au rămas fără președintele Marian Brăilescu. Detalii aici.

Sâmbătă, de la 20:45, Rapid București întâlnește FC Voluntari, iar "giuleștenii" pot trece, pentru moment, pe locul doi în Superliga.

8 decembrie

Poli Iași - UTA Arad 1-0

Moldovenii obțin un succes important după o secetă de 6 etape fără victorie în Superligă. În urma rezultatului obținut pe teren propriu, formația din Copou o egalează la numărul de puncte pa adversara UTA (22), ieșenii lui Leo Grozavu fiind însă în fața arădenilor, pe locul 11, datorită golaverajului.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Shayon Harrison în minutul 78. Pentru atacantul englez a fost cea de-a cincea reușită în acest sezon pentru Poli Iași.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Vineri, de la ora 19:00, Poli Iași se duelează cu UTA Arad, în prima partidă din cadrul etapei cu numărul 19.