Hagi: ”Chiar toți ai mei au simulat?! Ăla nu a fost penalty?”

Gheorghe Hagi
Gheorghe HagiProfimedia
În ultima rundă din etapa cu numărul 24, FCSB și Farul au încheiat la egalitate, scor 1-1.

În ziua în care Gheorghe Hagi a împlinit vârsta de 59 de ani, elevii săi de la Farul au obținut un punct important pe terenul liderului FCSB.

”Chiar toți ai mei au simulat?! Ăla nu a fost penalty?”

În ciuda acestui aspect, ”Regele” nu a ezitat la flash interviul să atragă asupra arbitrajului în urma unor faze controversate în care jucătorii săi au fost în prim-plan. Hagi consideră că echipa sa trebuia să mai primească încă două penalty-uri, în urma unor acțiuni în suprafața de pedeapsă inițiate de Louis Munteanu și Constantin Grameni. Niciuna dintre cele două faze nu a fost analizată, Feșnic arătând de fiecare dată cartonașul galben pentru simulare jucătorilor de la Farul.

"Să ai gol valabil... cum să ajungi să tragi liniile dacă jucătorul meu e în afara careului și adversarul e în careu? Era clar că e penalty! L-a atins, e penalty! S-a văzut în întreg stadionul. Știți că? Știți că? Nicio reluare cu Louis?

Trebuie să muncim, să avem puterea să ne luptăm cu de toate, cu toți. Pentru prima repriză tac din gură, dar în a doua am avut ocazii. Meritam să marcăm cel puțin două goluri. Mergem cu acest punct acasă, fotbalul e greu. Dacă ăla e offside, e inacceptabil.

Trebuie să stau, să-i spun că e penalty? Nu pot să le fac pe toate! S-a văzut cum se lovesc. La Grameni ce a fost? Dați faza asta... Ălă nu e penalty? Chiar toți ai mei au simulat?! Am zis și eu cum a zis toată lumea. Mai ales că au fost trei faze. Care sunt clare!”.

”Dacă nu iese bine, conducerea o să mă dea afară”

”Știam că ne așteaptă un meci greu, că joacă fotbal de plăcere. E bine că în a doua repriză am schimbat și am revenit.

Trebuie să găsesc soluții, să inventez. Dacă nu iese bine, conducerea o să mă dea afară. Până la urmă o să se ajungă și la momentul în care să plec", a fost reacția lui Gheorghe Hagi la finalul partidei.