Marinarii îi fac cadou un punct lui Gheorghe Hagi în disputa cu FCSB

Gheorghe Hagi, alături de Elias Charalambous
Gheorghe Hagi, alături de Elias CharalambousProfimedia/ IMAGO
FCSB și Farul Constanța au terminat la egalitate, scor 1-1, în duelul care a închis etapa cu numărul 24 din Superliga României.

FCSB - Farul 1-1

Cu siguranță, marinarii și-ar fi dorit să îi facă cel mai de preț cadou lui Gheorghe Hagi, cu ocazia împlinirii vârstei de 59 de ani: cele trei puncte din partida cu FCSB.

Chiar înainte de startul partidei, fanii din Peluza Nord i-au cântat la mulți ani ”Regelui”.

Misiunea a fost una destul de dificilă și pentru bucureșteni: Florinel Coman a fost rezervă și a intrat în partea secundă, în vreme ce căpitanul roș-albaștrilor și golgheterul României, Darius Olaru, a fost suspendat pentru cumulul de cartonașe galbene.

Rolul de căpitan pentru această partidă a fost preluat de Adrian Șut în dreptul gazdelor. După primele 45 de minute, tabela de scor arăta 0-0, la capătul unei prime reprize în urma căreia Alexandru Buzbuchi a fost eroul constănțenilor. Portarul a avut intervenții bune la șuturile periculoase expediate de Alex Băluță, Luis Phelipe și Baba Alhassan.

În ceea ce privește activitatea din zona ofensivă, Constantin Budescu a încercat poarta lui Târnovanu cu un șut de la distanță, însă fără probleme pentru portarul bucureștean.

Repriza secundă a fost ceva mai animată. Aflat la primul său meci din postura de titular, Baba Alhassan a semnat prima reușită în tricoul lui FCSB, după o centrare venită de la Florinel Coman, proaspăt introdus în teren.

Gazdele au avut mari emoții la distanță de trei minute, când constănțenii au reușit egalarea, profitând de o greșeală făcută de Ngezana. Louis Munteanu a împins mingea în plasă din centrarea lui Dussaut.

După analiza imaginilor și dialogul dintre Feșnic și cei din camera VAR - discuții care au durat aproximativ 7 minute - golul a fost anulat pe motiv de offside.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Radaslavescu a ratat două mari ocazii pentru FCSB în ultimele minute ale timpului regulamentar.

În prelungiri avea să vină și golul egalizator, tot în urma consultării imaginilor în camera VAR. După un duel între Dawa și Popescu în suprafața de pedeapsă, Farul a beneficiat de o lovitură de pedeapsă care a fost transformată de căpitanul Ionuț Larie.

Chiar la ultima fază, în urma unui corner, Dawa a reluat milimetric pe lângă bara din dreapta a porții lui Buzbuchi, în urma unui corner executat de Coman.

FCSB rămâne lider, cu 51 de puncte, la distanță de 9 puncte de urmăritoarele CFR și Rapid, în vreme ce Farul ocupă poziția a 5-a, cu 37 de lungimi.