Gică Hagi, după ce Farul a ratat calificarea matematică în play-off: "Meritam victoria fără doar și poate!"

Farul - CFR Cluj 1-1
Farul - CFR Cluj 1-1Profimedia
Farul Constanța a terminat la egalitate cu CFR Cluj, 1-1 (0-0), sâmbătă seara, pe teren propriu, la Ovidiu, într-un meci din etapa a 29-a a Superligii de fotbal, penultima a sezonului regula, iar trupa lui Hagi a ratat calificarea matematică în play-off.

Imediat după meci, Gheorghe Hagi a mărturisit că, în opinia sa, constănțenii ar fi meritat victoria. Totuși, managerul Farului nu a fost supărat de faptul că echipa sa a scăpat printre degete cele 3 puncte și a dezvăluit că a încercat să le ridice moralul jucătorilor săi.

"Am făcut un meci foarte bun până în ultimele minute"

”Meritam victoria fără doar și poate. Am făcut un meci foarte bun până în ultimele minute. La ultima fază, nu am recuperat o minge a doua, știam că fac asta. Ăsta e fotbalul, mergem înainte. Am făcut un meci bun. Am încercat să îi punem în criză de spațiu și timp. Au jucători valoroși. Erau puțin dezamăgiți, dar le-am ridicat moralul. Avem timp să ne recuperăm mental și fizic și apoi să câștigăm în ultima etapă.

Nu suntem aici să dăm vina pe cineva. Toată echipa a muncit, toată echipa a vrut. Adversarul era calificat în play-off, nu a avut presiune. Am avut ocazii multe, trebuia să marcăm mai mult.

Cred că în ultimele minute, mental, probabil vrei să treacă minutele cât mai repede, să se termine. I-am lăsat puțin să ne domine. Le-am spus că nu ai cum să faci asta pentru că au calitate. De aceea am făcut pressing avansat cât am mai putut.

Mai e de jucat un meci, vom vedea. Trebuie să ne odihnim, să reflectăm și apoi să pregătim meciul cu FC Botoșani. Simt că echipa nu are continuitatea de anul trecut, dar am avut momentele noastre, știm să jucăm fotbal.

Să nu uitați un lucru, s-au schimbat 11 jucători, dar nu că vrea Farul, ci pentru că trebuie. Nu ai ce să faci, trebuie să facem lucrul ăsta ca să plătim oamenii. Vom vedea ce se va întâmpla. Poate vom intra în play-off.

Adi Mutu e un antrenor bun, vine din număr 10, e creativ, disciplinat. Vine din Italia, a învățat ce înseamnă disciplina tactică. E un antrenor tânăr foarte bun”, a spus Gică Hagi la finalul meciului.

De altfel, și Adi Mutu a comentat remiza de la Constanța și a discutat despre aspectele care ar trebui îmbunătățite în jocul echipei pe care o pregătește.

"Au fost două reprize diferite. În prima repriză am suferit din cauza pressingului foarte bun al Farului, în repriza a doua am fost echipa care a dominat.

Trebuie să fructificăm fazele pe care le-am avut, nu am avut inspirație în fața porții, a fost un meci greu. După jocul din repriza a doua, meritam golul. Totul timpul ne-a aparținut repriza a doua în meciuri, de când am venit. E un lucru bun, pentru că reușim să schimbăm, dar avem nevoie de mai multă personalitate și forță în prima repriză, să controlăm jocul.

Se înjumătățesc punctele, e important să câștigăm și ultima partidă din sezonul regulat. Să vedem cine intră în play-off, e luptă mare", a declarat Adrian Mutu, după meci.