Adrian Mutu, sincer după remiza dintre CFR și Oțelul: ”FCSB are prima şansă la titlu”

Adrian Mutu
Adrian MutuProfimedia
CFR Cluj pierde două puncte cruciale în lupta la titlu din Superligă. Ardelenii au remizat, 2-2, în deplasare cu Oțelul Galați.

Echipa lui Adrian Mutu a pierdut 2 puncte uriașe în lupta la titlu. Ardelenii au fost egalaţi în minutul 90+6 din penalty , iar FCSB se poate distanţa la 12 puncte.

Cu un meci în plus, CFR Cluj este la 9 puncte în spatele celor de la FCSB.

Tehnicianul CFR-ului, Adrian Mutu a fost extrem de supărat după remiza de la Galaţi pentru că echipa sa nu a gestionat cum trebuie finalul meciului.

”Un meci de luptă, aşa cum anticipam. Un meci muncit, plecăm de aici cu un punct. Cred că am pierdut două puncte din lipsa de gestionare a ultimelor două minute”.

”Ei (FCSB) au prima şansă că au multe puncte avans. Nu stau să mă gândesc la ei, ci la noi, la meciurile noastre”.

”Trebuia gestionat mai bine momentul din prelungiri. Cred că mingea nu trebuia să ajungă în zona lui Muhar. A centrat dintre 3 oameni, aolo trebuia blocată centrarea. Otele e într-o formă bună, păcat că nu am plecat cu 3 puncte de aici. Şi la Constanţa vom avea un meci foarte greu” a spus Adrian Mutu după partidă.

La Galaţi, Oţelul a început bine şi a ratat prin Alexandru Pop, însă tot Pop a deschis scorul în minutul 36, dintr-o lovitură liberă perfect executată.

Clujenii au egalat în minutul 45, prin Otele, şi au trecut în avantaj din penalty, în minutul 87, atunci când Tachtsidis a transformat lovitura de pedeapsă.

În minutul 90+3 gălăţenii au primit şi ei penalty, transformat de Cisotti şi meciul s-a încheiat la egalitate, scor 2-2.

CFR ocupă locul secund în Superligă, cu 49 de puncte, iar Oţelul e pe locul 11, cu 33 de puncte.