Nicușor Bancu, inclus în echipa etapei, a primit nota 9.1 din partea FlashscoreProfimedia
Flashscore a alcătuit cel mai bun ”11” din etapa cu numărul 6 din Superliga României, pe baza celor mai mari note obținute de jucători.

Aceștia sunt jucătorii care au primit cele mai mari note din partea Flashscore după performanțele individuale înregistrate în ultima etapă.

Echipa etapei cu numărul 6 desemnată de Flashscore
Echipa etapei cu numărul 6 desemnată de FlashscoreFlashscore

Portar

Horațiu Moldovan (Rapid, nota 7.5)

Goalkeeperul giuleștean a avut intervenții formidabile în partida cu Farul, în special în prima jumătate de oră de joc, când tabela încă arăta 0-0. Moldovan i-a salvat pe rapidiști la o dublă mare ocazie a marinarilor, parând cu reflexe miraculoase șuturile trimise de Grameni și Carnat.

Fundași

Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, nota 9.1)

Fundașul lateral stânga al Universității a avut un rol cheie în victoria obținută de olteni în fața celor de la UTA Arad, scor 3-0. Nicușor Bancu a contribuit decisiv la primele două reușite, semnând assisturi pentru Baiaram și Crețu.

Arlind Ajeti (CFR Cluj, nota 8.1)

În mod sigur, acest ultim derby al Clujului va fi unul de povestit nepoților. După ce U Cluj a avut 2-0 și șansa de a avea chiar un avantaj și mai mare, elevii lui Mandorlini au reușit o remontadă cum rar vezi, mai ales în cazul lui CFR. Fundașul Ajeti a înscris în repriza secundă golul care i-a adus pe cei de la CFR pentru prima dată în avantaj. A fost nevoie de intervenția VAR pentru a se confirma faptul că mingea a trecut de linia porții lui Iliev.

Ermal Krasniqi (CFR Cluj, nota 8.8)

Deși a jucat pe o poziție atipică, cea de fundaș dreapta, în Superliga fiind obișnuiți să îl vedem pe Krasniqi ca mijlocaș sau chiar extremă în banda stângă, kosovarul a făcut un meci bun împotriva rivalilor de la ”U”. A urcat deseori până în ultima treime, reușind să ofere o centrare perfectă pe jos pentru prima reușită a lui Otele din prelungirile primei reprize, gol ce avea să aducă remondata istorică pentru CFR în partea secundă.

Florin Bejan (FC Hermannstadt, nota 8.0)

Stoperul în vârstă de 32 de ani din lotul sibienilor a adus egalarea la scurt timp după pauză pe terenul lui Sepsi, echipa lui Marius Măldărășanu plecând cu un punct important de la Sfântu Gheorghe.

Mijlocași

Jair (Petrolul, nota 9.2)

Mijlocașul brazilian a fost un jucător-cheie pentru ”lupi” într-o altă partidă la capătul căreia s-au înscris nu mai puțin de 7 goluri, Petrolul impunându-se cu 4-3 pe teren propriu în fața celor de la FC U Craiova, tehnicianul Dică fiind demis ulterior de olteni.

Jair a participat în mod direct la 3 din cele 4 goluri înscrise de elevii lui Pîrvu, acesta fiind motivul pentru care a și primit cea mai mare notă din această etapă a Superligii, 9.2.

În prima repriză, Irobiso a deschis scorul pentru ploieșteni încă din minutul 4, pasa decisivă fiind oferită de Jair.

La scurt timp, însuși Jair a punctat pentru 2-0, după o pasă bună semnată de Gicu Grozav.

În partea secundă a jocului, Irobiso a reușit dubla, înscriind golul de 3-1. Pasator decisiv a fost și de această dată același Jair.

Darius Olaru (FCSB, nota 8.6)

FCSB este lider incontestabil în acest început de sezon, roș-albaștrii având maximum de puncte după primele 5 etape, având în vedere că și-au amânat o rundă din campionat în urma participării în preliminariile Conference League. Așadar, în ultimul duel, FCSB a revenit pe Arena Națională, acolo unde trupa lui Charalambous s-a impus cu 2-1 în fața nou-promovatei Poli Iași.

Cu 20 de minute înainte de final, căpitanul Darius Olaru a punctat pentru 2-0 din pasa lui Florinel Coman. Roș-albaștrii au trăit totuși cu emoții ultimele minute de joc, Poli Iași reușind să reducă din diferență după un gol frumos de la distanță semnat de Vașvari.

Xian Emmers (Rapid, nota 8.4)

Mijlocașul belgian a făcut o partidă bună cu Farul, reușind să înscrie primul său gol din acest sezon chiar împotriva fostei campioane, cu o ”torpilă” din afara careului la care Aioani nu a avut reacție.

Atacanți

Florinel Coman (FCSB, nota 9.0)

Dacă ar exista un clasament al notelor acordate de Flashscore, atacantul lui FCSB ar prinde podiumul, fiind cel de-al treilea jucător care obține nota 9.0. Rezultatul roș-albaștrilor din partida cu Poli Iași, scor 2-1, la revenirea pe Arena Națională, a fost influențat de Florinel Coman, care deși nu a marcat, a oferit pase decisive la golurile semnate de Ovidiu Popescu și Darius Olaru.

Philip Otele (CFR Cluj, nota 8.5)

Ajuns în această vară la CFR după ce și-a încheiat contractul la UTA, atacantul nigerian a făcut cea mai bună partidă pentru ardeleni. Otele a fost cel care a punctat în finalul primei părți după centrarea lui Krasniqi, golul său declanșând remontada lui CFR cu rivalii de la U.

În partea secundă, vârful din atacul lui Mandorlini a pasat decisiv la golul lui Ajeti, trecându-și astfel la performanțele individuale și un assist.

Marko Dugandzic (Rapid, nota 8.1)

Deși startul de sezon nu a fost unul reușit pentru Rapid, atacantul croat se poate lăuda cu 5 goluri reușite în primele 6 etape, ultimul fiind înscris împotriva Farului, giuleștenii intrând la pauză cu un avantaj de două goluri.

Chiar înainte de finalul celor 90 de minute, Dugandzic și-a trecut în cont și un assist, după ce a deviat pentru Alex Ioniță, a cărui cursă a făcut ca tabela să se închidă la 3-1.