Fiesta alb-vișinie! Rapid o umilește pe FCSB și pune presiune în lupta pentru titlu

Fiesta alb-vișinie! Rapid face spectacol cu FCSB și pune presiune în lupta pentru titluAgerpres
Rapid s-a impus cu 4-0 în derby-ul cu FCSB și după înjumătățire va mai avea doar patru puncte de recuperat în lupta pentru titlu.

Rapid - FCSB 4-0

Un început echilibrat de partidă a fost lipsit de ocazii de poartă, primul șut mai periculos venind abia în minutul 13, când mingea trimisă de Krasniqi de la marginea careului a fost deviată în corner.

Două minute mai târziu, Olaru a trimis la țintă ceea ce avea să se dovedească unul din cele două șuturi pe poartă ale FCSB-ului în derby.

Primul moment tensionat s-a consumat în minutul 27, când Rrahmani a pătruns în careu, a fost blocat de Dawa și culcat la pământ. Centralul Ovidiu Hațegan a fost chemat din camera VAR să vadă reluările, dar a decis că nu se impune acordarea unei lovituri de pedeapsă. Meciul a continuat fără proteste din partea rapidiștilor.

Bucuria avea să se declanșeze în minutul 34, când Papeau a executat o lovitură liberă din extrema dreaptă, iar mingea a fost reluată cu capul în plasă de Iacob, care a ajuns la patru reușite în poarta roș-albaștrilor.

Cu un minut înainte de pauză, fanii FCSB au trecut de la extaz la agonie. Centrarea lui Florinel Coman din fază fixă îl găsește pe Radunovici în careu, iar acesta cade în momentul șutului. Hațegan indică punctul cu var, dar imediat își schimbă decizia după semnalizarea tușierului: Offside!

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

În repriza secundă a existat o singură echipă pe teren, deși Băluță a fost cel care a împins primul mingea în poartă, dar din nou s-a semnalizat o corectă poziție de offside.

În minutul 53 a intrat în acțiune legiunea kosovară a Rapidului. Krasniqi a centrat în fața porții, iar Rrahmani a ridicat elegant mingea peste Târnovanu pentru 2-0.

Cei doi au combinat și la golul trei. Luis Felipe a pierdut o minge la marginea careului advers, iar Rrahmani a dat o pasă excelentă de câteva zeci de metri. Krasniqi a preluat perfect cu capul, a pătruns în careu și a șutat imparabil la colțul scurt și cu largul concurs al lui Târnovanu.

Rrahmani a îngenuncheat definitiv FCSB-ul în minutul 82, când după o combinație cu Funsho a primit mingea la marginea careului advers, de unde a șutat plasat și a găsit poarta lui Târnovanu.

Umilință totală pentru FCSB, care rămâne lideră, dar simte suflarea fierbinte a giuleștenilor, mai ales că nu a contat deloc în derby-ul de pe Arena Națională.

După acest succes, Rapid a acumulat 55 de puncte și s-a apropiat la nouă lungimi de FCSB în fruntea campionatului, dar vor fi doar patru puncte diferență în momentul în care va începe play-off-ul.