FCSB se distanțează la 13 puncte de Rapid, chiar înaintea duelului cu echipa din Giulești

FCSB - Petrolul Ploiești 1-0
FCSB - Petrolul Ploiești 1-0Profimedia
În etapa cu numărul 29 din Superliga României, FCSB a reușit să învingă Petrolul Ploiești, scor 1-0.

FCSB a reușit să învingă Petrolul Ploiești pe Arena Națională, scor 1-0. Echipa antrenată de Elias Charalambous a marcat prin Luis Phelipe, jucător care a reușit să înscrie la 30 de secunde după ce a fost introdus în teren, după o centrare a lui Florinel Coman.

Luis Phelipe a fost introdus în minutul 46 al partidei în locul lui Miculescu, iar jucătorul a avut nevoie de doar câteva secunde pentru a aduce cele trei puncte FCSB-ului.

FCSB a avut două ocazii mari în finalul primei reprize, mai întâi prin Florinel Coman, din lovitură liberă (45), dar portarul ceh Lukas Zima a respins în transversală şutul atacantului. La cornerul care a urmat, Baba Alhassan a reluat în transversală cu genunchiul (45+1).

FCSB a ajuns la 11 meciuri consecutive fără înfrângere, opt victorii şi trei egaluri și rămâne lider în campionat cu 64 de puncte, la 13 puncte distanță de locul doi, acolo unde se află Rapid, cu 51. Petrolul, care a pierdut ultimele trei partide, nu mai are şanse de a prinde play-off-ul. Echipa de la Ploiești ocupă locul 10, cu 35 de puncte.

Clasament Liga 1
Clasament Liga 1Flashscore

Note jucători

Florinel Coman a fost cel mai bun jucător din teren, fiind notat cu 8. Pe locul doi se află Luis Phelipe, jucătorul care a adus cele trei puncte FCSB-ului, notat cu 7.8, iar topul este închis de Târnovanu și Șut, ambii notați cu 7.7