FCSB, victorie în unicul amical al iernii cu LASK Linz

FCSB
FCSBAFP
Partida a avut loc în cantonamentul din Antalya, iar FCSB s-a impus cu scorul de 3-1 în fața austriecilor de la LASK Linz.

A fost prima, dar și singura partidă de pregătire a FCSB-ului din cantonamentul din Turcia.

Pentru elevii lui Elias Charalambous urmează acum meciul cu UTA Arad, programat pe 22 ianuarie.

FCSB a deschis scorul în minutul 21 prin Luis Phelipe, care a șutat din interiorul careului și a marcat primul său gol pentru formația roș-albastră.

În actul secund, elevii lui Elias Charalambous s-au desprins pe tabelă, grație reușitei lui Florinel Coman, intrat la pauză.

Până la final, LASK Linz a marcat prin Marin Ljubicic, însă scorul final a fost stabilit tot de FCSB, care a punctat prin David Miculescu.

Alhassan, Phelipe și Compagno titulari cu LASK

În partida cu LASK Linz, FCSB s-a bazat încă de la început pe Baba Alhassan și Luis Phelipe, ajunși la echipă în această iarnă.

Tot în primul 11 a fost și Andrea Comapgno, fotbalistul care a intrat în dizgrația lui Gigi Becali și care este liber să plece oriunde pentru 500.000 de euro.

Primul 11 al FCSB-ului în amicalul cu LASK: Târnovanu - Crețu, Dawa, Ngezana, Radunovic - Olaru, Șut, Alhassan - Oct. Popescu, Compagno, Luis Phelipe

Austriecii au participat în Europa League în acest sezon, însă au fost eliminați, după ce au încheiat pe ultimul loc într-o grupă din care au mai făcut parte Liverpool, Toulouse și Royale Union SG.

În campionatul intern, LASK Linz ocupă poziția a treia.

Până pe 21 ianuarie, pentru FCSB urmează doar antrenamente.