FCSB se desprinde la 11 puncte în fruntea Superligii după hattrick-ul lui Olaru

Darius Olaru
Darius OlaruProfimedia
FCSB s-a impus cu 4-0 în meciul cu UTA Arad și s-a distanțat la 11 puncte de urmăritoarea sa, CFR Cluj.

FCSB - UTA Arad 4-0

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

FCSB a început destul de modest partida cu arădenii, însă a fost suficientă o sclipire a lui Darius Olaru pentru a schimba radical soarta întâlnirii.

Căpitanul roș-albaștrilor a marcat un gol de generic în minutul 20, când a reluat din voleu de la marginea suprafeței de pedeapsă, pentru ca două minute mai târziu să profite de o bâlbâială a defensivei adverse, care l-a lăsat singur în fața portarului Kucher, pe care l-a executat cu calm.

Golul al treilea a venit în partea secundă. Același Olaru a încercat să reia din plonjon în cereul advers, dar a fost lovit în cap de un fundaș al arădenilor și chiar dacă incidentul s-a produs la o înălțime foarte joasă, arbitrul Viorel Flueran a dictat penalty după consultarea imaginilor video.

Tot Olaru și-a asumat responsabilitatea execuției și chiar dacă a tras modest, a reușit să strecoare mingea pe sub portarul arădenilor.

”Mă bucur pentru acest hattrick și sper să nu fie și ultimul. Am executat penalty-ul pentru că eram primul pe listă. Nu se poate spune că a fost one-man show, a fost un efort colectiv”, a declarat Olaru la final.

”Am făcut și câțiva pași greșiți și diferența putea fi și mai mare în clasament, dar sper să o putem face pe viitor”, a adăugat căpitanul FCSB-ului.

Scorul final a fost stabilit de Miculescu, care la doar șapte minute după ce a intrat pe teren a marcat din pasa lui Baba Alhassan în poarta fostei sale echipe.

După cel mai categoric succes din acest sezon, FCSB s-a desprins la 11 puncte în fruntea Ligii 1 (47p), pentru echipa pregătită de Elias Charalambous urmând o deplasare cu Universitatea Craiova.

UTA Arad rămâne pe 13, cu 24 de puncte, și va primi vizita lui Sepsi în etapa cu numărul 23.