FCSB aleargă după titlu. Coman, după meciul cu Sepsi: ”Urmărim să nu fim urmăriți!”

Florinel Coman
Florinel ComanProfimedia
FCSB a învins-o pe Sepsi cu scorul de 2-1, duminică seara, pe Arena Naţională, în prima etapă a play-off-ului SuperLigii la fotbal.

Liderul a deschis scorul prin Florinel Coman în minutul 11, dar tot el a comis un fault în propriul careu asupra lui Gabriel Debeljuh, pe care atacantul croat l-a transformat după alte 14 minute (25).

Apoi, aproape de pauză, Alexandru Băluţă a marcat la capătul unei acţiuni personale, cu un şut din marginea careului și a stabilit rezultatul final.

În urma acestui rezultat, FCSB s-a distanțat la 7 puncte de Rapid și Universitatea Craiova, ocupantele locurilor 2 și 3, în timp ce Sepsi a rămas pe poziția a 6-a, cu 22 de puncte.

Florinel Coman a fost omul meciului.

Golgheterul FCSB-ului și al campionatului a descris zilele care au urmat după eșecul dureros și a vorbit despre cursa pentru titlu.

”Venim după o înfrângere usturătoare, au fost două zile foarte grele, nedormite, stres, gânduri necurate, dar ăsta e fotbalul, la o săptămână ai șansa să te remarci din nou”.

”Eram la 15 puncte la un moment dat, iar acum sunt 7, ăsta e play-off-ul, câteodată te avantajează, câteodată nu”.

”Înainte urmăream echipele, acum urmărim să nu fim urmăriți. Dacă vom face un play-off la fel de bun ca cel de anul trecut, vom fi campioni. Știm să ne montăm la meciuri cu echipe bune”, a spus Coman.

Florinel ComanFlashscore

”Sunt doar 3 puncte”

După meci, antrenorul Elias Charalambous a insistat că echipa sa ”nu a realizat nimic”, chiar dacă diferența e de șapte puncte cu nouă etape rămase de disputat.

Sunt doar trei puncte în plus, trebuie să rămânem umili și am văzut că jucătorii sunt astfel. Încă nu am realizat nimic.”

”Trebuie să muncim până la sfârșit. Nu ne-am gândit mult la meciul cu Rapid, nu mai aveam ce face. Ne gândeam doar la cum să câștigăm meciul următor și am reușit s-o facem”.

”E bine că avem un avantaj, dar nu înseamnă nimic, pentru că mai sunt nouă meciuri, multe puncte. Mai avem nouă finale”.

”Toate echipele sunt periculoase. Craiova s-a apropiat. Totul se poate schimba de la o săptămână la asta, pentru că diferențele sunt mici. Trebuie să fim concentrați la fiecare meci”, a încheiat Elias Charalambous.