Eroare VAR la golul lui Louis Munteanu! Tehnologia a fost utilizată greșit

VAR a dat greș în meciul Farul -  FCSB
VAR a dat greș în meciul Farul - FCSBCaptură video Prima Sport
Meciul FCSB - Farul din etapa cu numărul 24 a SuperLigii României, s-a încheiat 1-1, dar ultimele detalii indică faptul că Farul Constanța a fost dezavantajată din cauza unei erori a sistemului VAR.

Cea mai controversată fază a partidei s-a consumat în minutul 58, când Farului i-a fost anulat un gol înscris de Louis Munteanu, pe motiv de ofsaid.

Verificarea efectuată în cabina VAR a durat extrem de mult, aproximativ șapte minute, iar decizia inițială a arbitrului care a dat gol valabil a fost schimbată.

Comisia Centrală a Arbitrilor a solicitat furnizorului de tehnologie VAR explicaţii privind faza din minutul 58.

'În urma partidei FCSB - Farul Constanța din etapa 24 şi a discuției cu arbitrul VAR, Comisia Centrală a Arbitrilor a solicitat furnizorului de tehnologie VAR explicații privind faza din minutul 58 în urma căreia echipei Farul Constanța i-a fost anulat un gol pe motiv de ofsaid.

”Arbitrul VAR al partidei a transmis Comisiei Centrale a Arbitrilor că faza respectivă a fost analizată în meci de trei ori, de fiecare dată cu acelaşi rezultat prezentat şi pe transmisiunea partidei. Motiv pentru care, în ciuda faptului că distanța între atacant şi ultimul apărător părea prea mare, a fost validată decizia de ofsaid generată de sistemul VAR. Ca urmare a distanțelor neveridice (valori reieşite din trasarea liniilor şi pozițiile observate cu ochiul liber), CCA a solicitat un punct de vedere din partea operatorilor pentru lămurirea situației”, se arată în comunicatul CCA.

Din comunicatul celor de la CCA rezultă că unul dintre operatori a comis o eroare gravă care a viciat rezultatul partidei:

"La meciul FCSBFarul Constanța din etapa 24 a existat o situație de analiză a unei posibile poziții afară din joc, soluționată greșit de către operatorul de reluări, acest fapt conducând la anularea unui gol marcat de echipa oaspete”.

”Operatorul de reluări nu a respectat întocmai procedura de trasare a liniilor aferente jucătorului aflat în atac, acest lucru ducând la apariția unor denaturări ale distanțelor dintre jucătorii implicați în analiza fazei suspecte de ofsaid”.

Operatorul de reluări VAR, suspendat

Operatorul de reluări a utilizat greșit procedura numită triangulație, folosită atunci când un jucător se află cu o parte a corpului în aer și, astfel, rezultatul analizei a fost unul eronat”.

Pentru greșeala din meci operatorul de reluări a fost sancționat și reținut de la delegări pe o perioadă nedeterminată", se arată în comunicat.