Echipa primei etape și notele primite de jucători. Vezi care jucător a luat cea mai mare notă

FCSB este primul lider
FCSB este primul liderFCSB
La finalul primei etape a Superligii de fotbal este momentul să cunoaștem cea mai bună echipă.

Superliga a debutat în forță, iar principalele favorite FCSB, Farul Constanța, CFR Cluj și Universitatea Craiova au debutat cu victorii. Dinamo a pierdut la revenirea în prima ligă, în timp ce Rapid a obținut un rezultat de egalitate la câteva zile după ce Bergodi i-a luat locul lui Mutu.

Rezultate Etapa 1
Rezultate Etapa 1Flashscore

Cel mai bun jucător al primei etape este Merloi de la Voluntari. Atacantul a reușit să marcheze două goluri și a obținut și un penalty, în meciul câștigat de Voluntari cu 2-1 în fața Botoșaniului.

PORTAR

Laurenţiu Popescu (Universitatea Craiova) - A apărat un nou penalty, al patrulea de la revenirea în poarta alb-albaştrilor. Intervenţiile lui au păstrat neatinsă plasa porţii oltenilor. Nota Flashscore - 7,5

FUNDAŞI

Cristian Manea (CFR 1907 Cluj) - A dominat cu autoritate întreg flancul drept. A înscris golul care a închis tabela şi a adus clujenilor o victorie clară. Nota Flashscore - 7,4

Márk Tamás (Sepsi OSK Sf. Gheorghe) - A avut o prestaţie sigură în centrul defensivei covăsnenilor, fiind printre cei mai buni de pe teren din duelul FC Rapid 1923 - Sepsi OSK. Nota Flashscore - 6,6

Arlind Ajeti (CFR 1907 Cluj) - Sosit la CFR Cluj în această vară, a avut un debut reuşit. A fost ca un zid în faţa adversarilor. Nota Flashscore - 6,8

Valentin Ţicu (Petrolul Ploiești) - Căpitanul "lupilor galbeni" a arătat aceeaşi dăruire pe teren. Şi-a trecut în cont o pasă decisivă. Nota Flashscore - 7,7

MIJLOCAŞI

Alexandru Chipciu (Universitatea Cluj) - Experimentatul mijlocaş a marcat pentru a 40-a oară în principala competiţie internă. Nota Flashscore - 7,2

Adrian Şut (FCSB) - A continuat seria evoluţiilor bune din ediţia precedentă. A depus un efort consistent pe toată durata partidei de la Tg. Jiu. Nota Flashscore - 7,0

Constantin Grameni (Farul) - A înscris la doar câteva minute după ce a fost introdus pe teren, golul său asigurându-le dobrogenilor trei puncte. Nota Flashscore - 7,5

ATACANŢI

George Merloi (FC Voluntari) - A reuşit o dublă şi a scos un penalty. A fost cel mai bun meci făcut în tricoul celor de la FC Voluntari. Nota Flashscore - 8,3

Florinel Coman (FCSB) - Deşi a evoluat doar o repriză, a făcut diferenţa pe teren: a contribuit la prima reuşită a roş-albaştrilor, apoi a scos penalty-ul pe care tot el l-a transformat. Nota Flashscore - 7,9

Alexandru Mitriţă (Universitatea Craiova) - Revenit în pauza competiţională la echipa sa de suflet, a contribuit decisiv la ambele reuşite ale Universităţii. Nota Flashscore - 7,6

ANTRENORUL ETAPEI

Eugen Neagoe (Universitatea Craiova) - Oltenii s-au impus în derby-ul cu Dinamo graţie evoluţiei din repriza secundă, când echipa a intrat mult mai motivată pe teren.