Dinamo întrerupe seria de înfrângeri. ”Câinii roșii” remizează cu CFR Cluj

Dinamo București
Dinamo BucureștiProfimedia
Dinamo București și CFR Cluj au terminat la egalitate, 1-1, meciul disputat pe Arena Națională în etapa a 12-a a Ligii 1.

Dinamo București - CFR Cluj 1-1

Prima veste proastă pentru CFR a venit în minutul 7, când Camora s-a accidentat și a fost schimbat cu Matei Ilie. E o pierdere și pentru echipa națională a României, din primele informații accidentarea fiind suficient de gravă pentru a nu putea răspunde convocării lui Edi Iordănescu.

Apoi, Abdallah a deschis scorul în minutul 10, după o pasă a lui Ilic, profitând de ieșirea greșită la ofsaid a lui Morgan. El a șutat plasat în dreapta portarului și a înscris primul gol pentru Dinamo.

CFR a început să pună presiune abia în partea secundă, când Bîrligea a șutat periculos la colțul lung, dar a fost parat de Golubovic, pentru ca tot Bîrligea să reușească egalarea în minutul 58 cu un șut la colțul lung de la aproximativ 16 metri.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Dinamo a mai avut câteva tentative de a obține o victorie importantă în economia clasamentului, dar eforturile au fost irosite cu ușurință, în timp ce clujenii au fost la un pas de victorie în minutele de prelungiri, însă Golubovici a fost din nou imperial, reușind să scoată de sub bară șutul lui Mogoș de la 25 de metri și apoi în minutul 90+6 când a scos din nou o boltă periculoasă a lui Ajeti.

Partida a fost întreruptă în minutul 74 în semn de omagiu pentru fostul căpitan al lui Dinamo, Cătălin Hâldan, de la al cărui deces s-au împlinit pe 5 octombrie 23 de ani.