Dinamo, cu un picior în Superliga. Câinii au defilat în meciul tur din barajul cu FC Argeș

Dinamo s-a impus cu 6-1 în meciul tur de baraj în fața lui FC Argeș
Profimedia
Dinamo este la un singur meci de revenirea în Superliga, câinii roșii având un avantaj consistent după ce s-au impus cu un categoric 6-1 în fața lui FC Argeș pe Arena Națională, în meciul tur din barajul de promovare/menținere în prima ligă.

Dinamo București - FC Argeș 6-1

Partida de pe Arena Națională a început cu ceva emoții pentru Dinamo, FC Argeș începând energic meciul tur al barajului. Nu a durat mult până ca tabela să sufere prima modificare, ”câinii” reușind o primă repriză de vis în fața piteștenilor.

După un sfert de oră de joc, fundașul central Bena a înscris cu o lovitură de cap în urma unui corner. Elevii lui Bogdan Argeș Vintilă au replicat prin Garita, care a rămas singur cu portarul Dujmovic. Execuția atacantului francez a fost una slabă, permițându-i goalkeeperului bosniac să respingă și să îndepărteze pericolul.

După această fază, totul avea să se transforme într-un adevărat coșmar pentru FC Argeș. Spaniolul Larrucea a profitat de o deviere nefericită a jucătorilor piteșteni și a făcut 2-0.

Apoi, Ghezali, fără îndoială omul meciului în această partidă, a profitat de o greșeală în apărarea adversă și i-a pasat lui Alexandru Pop, care a finalizat cu un lob spectaculos.

Flashscore

Omul meciului desemnat de Flashscore: Lamine Ghezali (Dinamo București)

Cu 5 minute înainte de finalul primei părți, Ghezali a înscris un gol superb în urma unei acțiuni pe cont propriu. Extrema dinamoviștilor a finalizat elegant, cu un lob peste Micle, stabilind scorul pauzei.

În partea secundă, argeșenii au redus din diferență prin Zebic, fundașul central interceptând balonul în urma unei faze fixe a oaspeților.

Dinamo a avut o reacție de echipă mare, Iglesias înscriind la un minut distanță cu un șut puternic din afara careului. Mingea deviată de Dobrosavlevici l-a învins pe Micle și a intrat în poartă.

Ghezali și-a continuat forma de vis și a reușit dubla în minutul 62, după o combinație frumoasă cu Iulian Roșu.

Cu 25 de minute înainte de finalul partidei, FC Argeș a rămas în 10 oameni, după ce Koubemba a văzut al doilea galben.

Șerban a lovit bara transversală cu un șut puternic din afara careului în urma unui corner al argeșenilor.

Trupa lui Ovidiu Burcă este astfel foarte aproape de revenirea în Superliga în urma acestui avantaj consistent, în timp ce elevii lui Vintilă au nevoie de o minune pentru a putea rămâne în primul eșalon. Meciul retur de pe terenul lui FC Argeș va avea loc peste 5 zile.