Charalambous îl apără pe Dawa după greșeala de la Sibiu: "Este om!"

Joyskim Dawa joacă pentru FCSB
Joyskim Dawa joacă pentru FCSB Profimedia
Hermannstadt și FCSB au încheiat la egalitate, scor 2-2, într-o partidă restantă din etapa a 5-a a SuperLigii.

FCSB putea pleca cu toate cele trei puncte de la Sibiu. În minutul 47, Compagno adusese liderul în avantaj la 2-1. Apoi, însă, Joyskim Dawa l-a faultat în careu, în poziție de ultim apărător pe Neguț și a fost eliminat, iar Hermannstadt a egalat prin Paraschiv

Antrenorul lui FCSB, Elias Charalambous, a sărit după meci în apărarea fundașului său "Nu avem niciun motiv să îl învinovățim! Dawa are un sezon grozav, ne-a salvat în multe meciuri, nu putem da vina pe el. E om. Despre Dawa nu pot să zic decât lucruri bune”, a spus tehnicianul la interviul de după meci.

Elias Charalambous a recunoscut, totuși, că golul egalării putea fi evitat:  "Din păcate, am încasat acel gol din greșeala noastră, se poate întâmpla în fotbal, greșelile fac parte din joc. Chiar dacă am rămas în 10 jucători, cei rămași au făcut un efort grozav și poate am fost chiar mai buni în 10, față de prima repriză.

"Cred că e un rezultat corect pentru ambele echipe. Uneori, e bine să faci egal și să iei un punct în loc să pierzi. Nu avem timp de odihnă acum, avem meci în două-trei zile. Sunt mândru de jucătorii mei", a încheiat Charalambous.

FCSB se deplasează în etapa următoare la Sfântul Gheorghe, pentru partida cu Sepsi, duminică, 24 septembrie.