Charalambous, după FCSB - Universitatea Craiova 3-0: "Avem nevoie de o pauză"

FCSB - Universitatea Craiova 3-0
FCSB - Universitatea Craiova 3-0Profimedia
Ocupantele locurilor 1 și 2 înaintea etapei, FCSB și Universitatea Craiova, s-au întâlnit în meci direct în a opta rundă a Superligii României de fotbal.

Partida dintre FCSB și Universitatea Craiova a fost derby doar pe hârtie, deoarece pe teren roș-albaștrii s-au impus fără emoții.

Jucătorii lui Elias Charalambous au intrat hotărâți pe teren, iar în minutul 4 Compagno a trimis cu capul în transversală. În minutul 13, Darius Olaru a deschis scorul după o pasă perfectă în adâncime venită de la Tavi Popescu. După 8 minute, Radunovic a înscris primul gol în tricoul FCSB, după o serie de driblinguri realizate de Alexandru Băluță. Înainte de pauză, în minutul 45, Darius Olaru a făcut dubla după o nouă pasă de geniu a lui Tavi Popescu.

Repriza secundă nu a adus nimic nou pe tabela de marcaj, iar FCSB s-a impus mai ușor decât se aștepta.

Reacția lui Elias Charalambous

”Vreau să îmi felicit jucătorii pentru efort. Au trebuit să aibă atitudine și disciplină. Au trebuit să fie agresivi și asta a fost cheia către victorie. Marea realizare e atitudinea pe care am avut-o în această seară.

Nu am schimbat nimic, am urmat același program, dar ce am văzut astăzi de la jucători a fost că și-au dorit victoria.Trebuie să rămânem cu atitudinea și mentalitatea asta pentru restul meciurilor.

Sunt fericit pentru Tavi, sunt fericit pentru toți jucătorii, au arătat că sunt pregătiți, asta vine datorită antrenamentelor, dacă dau totul, chiar dacă nu au primit atât de multe minute. Am văzut astăzi că jucătorii de care am avut nevoie au arătat că sunt pregătiți.

Vorbim cu conducerea, schimbăm idei, orice jucător bun care credem că poate face parte din echipă și e o soluție poate veni. Îl știu foarte bine (n.r. pe Cristi Ganea), e la Panathinaikos, am prieteni acolo, nu știm nimic oficia,

Dacă vom semna cu cineva, că va anunța ofițerul de presă. Suntem fericiți că avem mulți jucători care înscriu, Darius e căpitanul, jucător important pentru noi, spun mereu că e inima echipei, dar e o victorie colectivă.

Avem nevoie de pauză, am început devreme sezonul, avem meciuri europene, jucătorii au nevoie de pauză. Coman a fost răcit zilele astea, va vorbi cu doctorii de la națională și vor decide împreună care e situația lui.

Vreau să le mulțumesc fanilor noștri, au fost incredibili, o atmosferă superbă, vreau să le mulțumesc pentru sprijin”, a spus Elias Charalambous, la finalul meciului cu Universitatea Craiova.

Laurențiu Reghecampf, dezamăgit după meciul cu FCSB

"O primă repriză foarte slabă din toate punctele de vedere. N-am fost agresivi, am pierdut multe mingi, am pierdut goluri din posesia noastră. Am foarte multe lucruri care îmi vin în cap și trebuie să le ordonez cumva, să analizez.

Dar sunt foarte multe momente când arătăm că o echipă normală, nu una care își dorește să câștige. Am spus 'sper'! (n.r. că echipa vă arata altfel). Trebuie să fac analiza, poate nu am ales cei mai buni jucători. Poate unii ar trebui să gândească și să încerce să pună mai mult suflet în anumite momente.

Nu dau vina pe nimeni, am pierdut ca o echipă, trebuie să ne revenim tot împreună. Pe hârtie în atac arătăm bine, dar Koljic nu și-a revenit, Ivan joacă pe o poziție care nu e 100% a lui.

Am încercat să improvizăm anumite chestii, să-i dăm posibilitatea lui Baiaram să vină în stânga. Cel mai tare mă deranjează atitudinea, că nu intrăm în contact cu adversarii.

Bineînțeles că îmi reproșez și mie, și eu fac parte din același colectiv. Dacă azi am pierdut cu 0-3, e și vina mea. Foarte multe lucruri le-am spus, atât la pauză, cât și la final.

E un moment în care trebuie să luăm niște decizii. Nu vă duceți așa departe, nu vor pleca jucători. Privind randamentul jucătorilor la antrenamente, la meciuri. N-avem cum să-i dăm afară.

Markovic și Cîmpanu n-au lipsit, n-au făcut parte din lot. Am decis să-i lăsăm acasă. Eu sunt aici să antrenez echipa, nu să trag semnale de alarmă," a spus Reghe, potrivit Digisport.