Florinel Coman aduce victoria lui FCSB în prima manșă cu CSKA 1948 Sofia

Florinel Coman a înscris unicul gol al partidei în minutul 28
Florinel Coman a înscris unicul gol al partidei în minutul 28Opta by Stats Perform / Facebook - FCSB
FCSB s-a impus la scor limită, 0-1, în deplasarea din Bulgaria în fața lui CSKA 1948, în prima manșă din turul doi al preliminariilor pentru Conference League.

CSKA 1948 Sofia - FCSB 0-1

Începutul partidei de pe arena Vasil Levski din Sofia a fost unul fără prea multe faze de poartă. Șut avea să trimită primul balon pe spațiul porții după un sfert de oră, însă portarul Naumov a fost pe fază și a respins.

Florinel Coman, cel mai în formă fotbalist în acest moment din Superliga, a înscris și primul gol european pentru FCSB din acest sezon. Extrema de pe flancul stâng a deviat în plasă o minge respinsă inițial de goalkeeperul Naumov la un șut trimis de Olaru.

Golul roș-albaștrilor a venit imediat după o fază la care CSKA 1948 a pus pericol în ultima treime, însă centrarea lui Tsenov nu și-a găsit destinatarul.

Câteva minute mai târziu, căpitanul Olaru a fost foarte aproape să majoreze avantajul în urma unui șut trimis de la 20 de metri, balonul trecând foarte aproape de poarta bulgarilor.

Gazdele au avut și ele o replică bună, prin Oliveira, al cărui șut din flancul stâng a fost deviat de Dawa, atacantul islandez Kjartansson fiind aproape să reia, însă nu a mai apucat să ajungă la mingea care a ieșit în corner.

În finalul primei părți, Compagno a recuperat un balon în ultima treime, însă vârful italian nu s-a înțeles cu Darius Olaru, cei doi irosind o nouă șansă bună pentru FCSB.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Compagno a semnat prima ocazie a celor de la FCSB în debutul reprizei secunde, în vreme ce Florinel Coman a trimis balonul aproape de poartă după o acțiune pe cont propriu în flancul stâng.

La mijlocul părții secunde a apărut și cea mai mare ocazie pentru bulgari. Introdus de puțin timp în teren, Crețu greșește o pasă și îi îi lansează pe contraatac pe jucătorii lui CSKA 1948. Vutov primește balonul și îl întoarce pe Tavi Popescu în careu, apoi șutul său este respins cu un reflex bun de Târnovanu.

Cu un sfert de oră înainte de fluierul final, jocul a fost întrerupt pentru câteva minute din cauza unor probleme tehnice: nocturna de pe Vasil Levski a picat din cauza codului roșu de vreme rea.

Timp de minute bune, bulgarii au presat în căutarea egalării, însă fără succes. Un alt episod periculos s-a consumat în urma unei faze fixe a celor de la CSKA 1948, iar în prelungiri Târnovanu a avut o nouă intervenție sigură la șutul lui Thalis.

Returul de la București este programat peste o săptămână, joi, 3 august, de la orele 21:30.

LIVE TEXT - Cele mai importante evenimente

Min 90+10: Final de partidă la Sofia! FCSB învinge cu 1-0 și pornește ca favorită în turul 2.

Min 90+9: Compagno obține un fault la mijlocul terenului.

Min 90+8: Târnovanu reține un nou șut expediat de Vutov.

Min 90+5: Dawa intervine și acordă corner pentru CSKA 1948.

Min 90: Partida se prelungește cu 9 minute suplimentare.

Min 90: Târnovanu salveză din nou un șut trimis de Thalis.

Min 83: Pericol la poarta lui Târnovanu, la o fază fixă a bulgarilor. CSKA 1948 continuă să preseze în căutarea egalării.

Min 81: Edjouma interceptează și încearcă un șut din interiorul careului. Bulgarii resping în corner.

Min 77: S-a reluat jocul.

Min 73: Jocul este întrerupt din cauza problemelor tehnice. Nocturna de pe Vasil Levski a cedat din cauza codului roșu de vreme rea din Bulgaria.

Min 69: Bulgarii recuperează din nou în jumătatea lui FCSB. Pedrinho primește mingea și încearcă un șut. Defensiva roș-albastră respinge în corner.

Min 65: Eroare imensă comisă de Crețu, care pasează greșit spre Târnovanu. Bulgarii recuperează și semnează o șansă bună prin Vutov, care reușește să îl întoarcă pe Tavi Popescu și să trimită pe poartă. Târnovanu salvează.

Min 63: Tavi Popescu încearcă să reia spectaculos din centrarea lui Darius Olaru. Fundașii lui CSKA resping pericolul.

Min 62: Din nou schimbare la FCSB: Valentin Crețu intră în locul lui Ovidiu Popescu.

Min 55: Florinel Coman trimite la colțul lung de la 20 de metri după o acțiune proprie. Out de poartă pentru CSKA 1948.

Min 52: Comapgno primește în careu și încearcă finalizarea. Stoperii bulgari resping în corner.

Min 50: Rusev are o acțiune în flancul drept și trimite o centrare în careu. Târnovanu reține fără emoții.

Min 46: Dublă schimbare efectuată de Charalambous: Tavi Popescu și Malcom Edjouma i-au înlocuit pe Alex Băluță și Andrei Cordea.

Min 46: Start de repriză secundă! FCSB a avut lovitura de începere.

Min 45+2: Final de primă repriză! FCSB conduce CSKA 1948 cu 1-0 după golul marcat de Florinel Coman.

Statistica primei reprize
Statistica primei reprizeFlashscore

Min 45: Prima repriză se prelungește cu 2 minute suplimentare.

Min 40: Olaru și Compagno nu se înțeleg după ce FCSB recuperează o minge pierdută de bulgari în ultima treime.

Min 37: Ocazie și pentru CSKA 1948. Dawa blochează șutul lui Oliveira. Balonul este deviat periculos în fața porții, atacantul Kjartansson fiind aproape să reia. Corner pentru bulgari.

Min 36: Ocazie mare FCSB! Olaru trimite un șut puternic de la 20 de metri. Mingea trece puțin pe lângă poarta lui Naumov.

Min 33: Târnovanu reține o centrare periculoasă trimisă de Oliveira din flancul stâng.

Min 27: Goool FCSB! Roș-albaștrii înscriu primul gol european din acest sezon prin Florinel Coman, care a reluat în plasă o minge respinsă de portarul Naumov la un prim șut trimis de Darius Olaru.

Min 20: Băluță vede primul cartonaș galben. Lovitură liberă pentru bulgari.

Min 16: Șut trimite prima minge pe poartă de la mare distanță. Naumov respinge.

Min 7: Haruț intervine bine și respinge în corner centrarea trimisă de Rusev din flancul drept.

Min 7: Coman încearcă un șut de la mare distanță, însă fără succes.

Min 2: O primă acțiune de atac pentru FCSB. Florinel Coman pătrunde în careu din flancul stâng și trimite în fața porții. Portarul Naumov reține.

Min 1: Start de partidă pe arena Vasil Levski din Bulgaria.

Italianul Luca Pairetto va arbitra partida de la centru.

Echipele de startFlashscore

FCSB nu va putea conta în această partidă pe Djokovic, care este suspendat.

Declarații Rybarski

"Este un meci binemeritat și mult așteptat pentru noi. Ne concentrăm pe prima întâlnire. Mă aștept la un meci dinamic. Vreau să intrăm corect încă de la început. Sper să continuăm tradiția cu meciurile glorioase. Unii dintre băieți nu au experiență în cupele europene, dar aceasta este o recompensă pentru eforturile lor.

Vreau să văd dorința lor de a se afirma. Am urmărit echipa FCSB în detaliu. Au internaționali români, precum și din alte țări. Jucătorii lor de atac fac o impresie bună. Cu siguranță vor dori să se afirme. Punctele lor forte sunt presingul sus și posesia mingii în jumătatea adversă. Este important să vedem jocul ca pe un pas înainte. Important este să facem pasul următor și să ducem performanța la un alt nivel. Celelalte rezultate sunt in trecut. Ne pregătim deja pentru meciul care vine”, a declarat antrenorul lui CSKA, Rybarski.

Declarații Charalambous

"Vom întâlni o echipă foarte bună, cu jucători de calitate și din punctul meu de vedere este o echipă bine organizată. Pentru noi cel mai important este cum vom gestiona jocul.

Am urmărit două jocuri ale celor de la ȚSKA 1948, am văzut o echipă puternică, dar cred că și noi suntem o echipă bună, bine organizată. Trebuie să menținem ritmul, să impunem ritmul jocului, am început bine în campionat, jucătorii sunt bine din punct de vedere psihologic, sunt motivați înaintea primului meci din Europa", a declarat antrenorul cipriot al FCSB, Elias Charalambous.