Bergodi, înainte de Universitatea Craiova - Rapid: ”Ar fi o problemă să pierdem!”

Cristiano Bergodi, antrenorul Rapidului
Cristiano Bergodi, antrenorul RapiduluiAFP
În cursul zilei de joi (28 martie), Cristiano Bergodi a susținut o conferință de presă în care a prefațat duelul dintre Universitatea Craiova și Rapid din runda cu numărul 2 a fazei de play-off.

Tehnicianul italian speră ca pauza pricinuită de meciurile amicale ale echipelor naționale să le readucă moralul bun jucătorilor giuleșteni, după ce Rapidul a început cu stângul în play-off, suferind o înfrângere pe teren propriu în fața Farului, scor 2-1.

”Trebuie să câștigăm ca să nu ne îndepărtăm de FCSB”

”Sperăm ca această pauză să ne fi fost de folos pentru a ne reveni moralul. Venim după o înfrângere. Vom vedea după meci dacă a fost o pauză bună pentru noi. Faptul că am pierdut acasă primul meci de play-off a fost un duș rece. A trebuit să le refac moralul băieților, care s-au pregătit bine. Fiecare meci are istoria lui.

Mă gândesc doar că trebuie să avem curaj, încredere. Craiova părea a patra echipă după sezonul regular, acum e a doua. Pierzi un meci în play-off și se poate întâmpla orice.

Băieții au venit bine de la loturi, copiii Borza și Bădescu au jucat, au făcut-o și bine. Marian nu a jucat, Albion a jucat puțin. Dar naționala lor trebuie să fie Rapidul, pentru că mai avem nouă finale. Trebuie să fim concentrați. Următoarea acțiune a naționalelor e după finalul campionatului.

Nu e un meci de totul sau nimic, dar trebuie să câștigăm ca să nu ne îndepărtăm de FCSB. Nu e decisiv, e important. Ar fi o problemă să pierdem, mai ales după ce am pierdut și primul meci. Craiova e pe locul doi, e ambiție mare acolo. Au echipă bună, probabil e la fel ca atunci când eram eu acolo. Formează o echipă bună” a declarat Bergodi.

”Calculele nu îmi aduc noroc”

Rapid rămâne pe podium înainte de jocul din Bănie. Echipa lui Bergodi este pe locul 3, la egalitate cu Universitatea Craiova, oltenii fiind avantajați de golaveraj.

”Și noi suntem o echipă bună, au fost lucruri care ne-au destabilizat cu Farul. Dacă noi reușim să ne concentrăm pe plan sportiv, putem face un play-off extraordinar. Meciul e dificil, au jucători cu forță și viteză în față, dar puteam câștiga, cum puteam bate la Craiova acum 3 săptămâni. Băieții trebuie să se concentreze doar pe meciurile din acest play-off.

Eu nu fac calcule, trebuie să câștigăm multe meciuri. Trebuie să câștigăm nouă meciuri, sunt 7 puncte față de FCSB. Calculele nu îmi aduc noroc, știu și eu, știu și băieții că trebuie să câștigăm multe meciuri.

Am fost la Roma două zile la începutul pauzei, apoi m-am întors și am început să mă gândesc la meciul cu Craiova. Pentru mine e o echipă specială, am fost aici și am jucat cu titlul pe masă. Am făcut o performanță, ne-am bătut cu CFR, care era o forță atunci”, a conchis Bergodi.

Programată pe stadionul Ion Oblemenco, partida dintre Universitatea Craiova și Rapid va începe sâmbătă (30 martie), de la orele 20:30.

Urmărește Universitatea Craiova - Rapid pe Flashscore!