”Am fost penibili”. Săpunaru le cere scuze fanilor pentru înfrângerea cu CFR

Săpunaru le cere scuze fanilor pentru înfrângerea cu CFR
Săpunaru le cere scuze fanilor pentru înfrângerea cu CFRProfimedia
CFR Cluj a învins-o pe Rapid Bucureşti cu scorul de 4-1 (4-0), sâmbătă seara, în Giuleşti, într-un meci din etapa a treia a fazei play-off a Superligii de fotbal. CFR a făcut o primă repriză perfectă, dovedind pragmatism şi marcând de patru ori, la doar câteva zile după despărțirea de antrenorul Adrian Mutu, în urma umilinței suferite în sferturile Cupei României, 0-4 cu Corvinul Hunedoara.

După partidă, căpitanul Rapidului, Cristi Săpunaru, a declarat că vina este exclusiv a jucătorilor și nu a antrenorului Cristiano Bergodi, căruia o parte dintre fani i-au cerut demisia.

”Nu am nicio explicație pentru prima repriză. Singura chestie pe care pot s-o spun, nici el (n.r.- arbitrul) nu a văzut foarte bine... Era aut pentru noi, dar a dat corner și de acolo a început dezastrul. O primă repriză de coșmar, în a doua am încercat să revenim...

”Mai era ceva de spus în vestiar (n.r.- la pauză)? Singura chestie pe care le-am spus-o a fost să jucăm fotbal în repriza a doua că ne facem de râs. Ne e rușine de suporteri, de toată lumea. Dacă nu ne schimbăm mentalitatea și nu înțelegem că la fotbal nu e atât de simplu, o să cădem în prostie și o să ne batem pentru locurile 5-6.

”Era obligatoriu să câștigăm, mai ales în fața suporterilor. E plin stadionul la fiecare meci, iar noi le oferim zile fripte. Am fost penibili, ce să mai? Trebuia să schimbăm 11 jucători la pauză, să intre alți 11. E de vină Mister pentru prima repriză? Trebuie să realizăm și noi jucătorii că atunci când se schimbă un antrenor în mare proporție e vina noastră.

”Sunt prea supărat, nu știu... Nu țin minte o repriză ca asta în sezonul acesta. Ce luptă să continuăm? Mai facem calcule? Trebuie să câștigăm următorul meci, să ne prezentăm la meci, nu ca azi”, a spus Săpunaru.