Dezastru în Giulești! Rapidiștii, umiliți de CFR. Fanii i-au cerut demisia lui Bergodi

Daniel Bîrligea a reușit un hattrick în Giulești
Daniel Bîrligea a reușit un hattrick în GiuleștiProfimedia
CFR Cluj și-a luat revanșa după eliminarea umilitoare din Cupa României (0-4 cu Corvinul) și i-a administrat Rapidului o înfrângere usturătoare cu 4-1.

Rapid - CFR Cluj 1-4

Doar de cinci minute a fost nevoie pentru deschiderea scorului. Un corner al oaspeților a fost executat de ... în buza porții lui Aioani, iar mingea s-a lovit mai degrabă de Bîrligea și a intrat în poartă.

Patru minute mai târziu, același Bîrligea a reușit să facă ”dubla”. Atacantul a recepționat o pasă lungă a lui Deac și a profitat de ieșirea greșită a lui Aioani plasând mingea pe lângă acesta pentru 2-0.

Giuleștenii au replicat în minutul 14 prin Rrahmani, dar șutul plasat al kosovarului a fost respins cu un reflex extraordinar de Sava în corner.

Jocul s-a echilibrat apoi puțin, rapidiștii dominând steril posesia, în timp ce ardelenii s-au retras în propria jumătate pentru a-și apăra avantajul și a specula pe eventualele contraatacuri.

O greșeală a defensivei gazdă a fost cea care a dus la golul trei. O degajare greșită a rămas la Avounou, care a pătruns în careu și a pasat în centrul careului de unde Bîrligea a reluat în plasă, completând hattrick-ul.

Dezastrul a fost completat până la pauză de Manea, care a marcat golul pentru un neverosimil 4-0 după primele 45 de minute, în timp ce din tribune au început să se audă scandări care cereau demisia lui Cristiano Bergodi.

Albu a fost la un pas de a reduce din handicap în minutul 66, dar Sava a fost într-o zi de grație și a scos lovitura de cap de la rădăcina barei.

Oaidă a șutat periculos peste transversală patru minute mai târziu, ratările apăsând și mai mult asupra moralului giuleștenilor.

Golul de onoare a venit în minutul 81, când Rrahmani și-a trecut numele pe tabelă, reluând în plasă o minge respinsă în față de Sava.

S-a terminat 4-1 pentru CFR, ardelenii urcând pe locul doi (31p) înaintea meciului dintre FCSB și Universitatea Craiova de duminică.

Pentru Rapid este a treia înfrângere consecutivă din play-off (locul 4 - 28p) și norii negri se adună asupra băncii lui Cristiano Bergodi.