Xavi: "Am fi meritat să câștigăm". Antrenorul a vorbit și despre schimbul de replici cu Vinicius Jr.

Vinicius, Ancelotti și Xavi la Montjuic
Vinicius, Ancelotti și Xavi la Montjuic AFP
La microfoanele DAZN, antrenorul blaugrana a comentat sentimentele celor de la Barcelona după înfrângerea din El Clasico.

Real Madrid a câștigat primul derby al sezonului. Madrilenii, conduși de un Jude Bellingham impecabil, s-au impus cu 1-2, după ce au fost conduși la pauză. Barcelona a fost echipa mai bună în prima repriză și au preluat conducerea prin golul marcat de Gundogan. Catalanii au limitat mobilitatea lui Vinicius și i-au făcut pe Kroos și Bellingham să se simtă inconfortabil la mijlocul terenului. În repriza a doua, odată cu introducerea lui Camavinga, Real Madrid și-a schimbat jocul.

După meci, Xavi a vorbit la microfoanele DAZN. Iată ce a avut de spus antrenorul blaugrana.

"Am dominat 60 de minute, dar acesta este fotbalul. Noi avem nevoie de cinci sau șase ocazii pentru a marca, iar ei, cu două sau trei, marchează două goluri. Aceasta este diferența.

Ne-a lipsit eficacitatea. Ceea ce am planificat a mers bine, am fost calmi, am avut răbdare... Poate că exagerez, dar sentimentul pe care îl am de pe bancă este că am fi meritat să câștigăm", a spus Xavi.

Antrenorul catalan a vorbit și despre rolul pe care l-a avut Gavi și despre reușitele lui Bellingham. "Rolul lui Gavi în apărare a fost să recupereze mingi. Ne-am apărat bine. Un singur șut din afara careului și a preluare a lui Modric care nu i-a ieșit bine și de care a profitat Bellingham. Cred că echipa a făcut un meci bun".

Xavi a lăsat să se înțeleagă că nu a fost vorba despre niciun conflict între el și Vinicius Jr., după ce aceștia au avut un schimb de replici la marginea terenului. "I-am spus că nu a fost fault și i-am dat o mângâiere. Îl respect pe Vinicius și îl admir ca jucător".