Real Madrid trece și de Sociedad și are victorii pe linie în La Liga

Joselu sărbătorește golul înscris pentru Real Madrid în partida cu Sociedad
Joselu sărbătorește golul înscris pentru Real Madrid în partida cu SociedadAFP
Los Blancos au revenit de la 0-1 și au învins Real Sociedad cu 2-1, în etapa a cincea a campionatului spaniol de fotbal.

Real Madrid a revenit pe prima poziție în La Liga după o victorie marcă înregistrată, o partidă în care Sociedad a deschis rapid scorul, dar jucătorii lui Ancelotti nu au avut nicio problemă să obțină în final victoria. Este a cincea victorie consecutivă pentru Bellingham și compania, un parcurs perfect și se pare că deja doar Barcelona mai poate rămâne cu succes în trena echipei din capitala Spaniei. Catalanii au zdrobit sâmbătă pe Betis cu 5-0.

Real Sociedad a preluat conducerea după doar cinci minute de joc, când fostul jucător madrilen Take Kubo l-a găsit pe Ander Barrenetxea în centrul careului. Portarul Kepa Arrizabalaga a făcut o paradă superbă, dar nu a putut împiedica golul.

Federico Valverde a egalat în primele secunde ale reprizei secunde cu un șut puternic de la marginea careului, primul său gol al sezonului.

"Cel mai bun lucru pe care l-am făcut a fost să încercăm să le dăm gol. Au avut multe ocazii, iar din prima pe care au avut-o au marcat", a declarat Valverde pentru presa oficială a clubului.

Joselu a adus apoi gazdele în avantaj cu o lovitură de cap la o centrare de pe stânga a lui Fran Garcia, în minutul 60.

Internaționalul englez Jude Bellingham nu a reușit să marcheze cu Sociedad, dar rămâne cel mai bun marcator din La Liga cu 5 goluri.

Madridul își începe campania din Liga Campionilor miercuri, acasă cu Union Berlin și, în ciuda faptului că l-a pierdut pe câștigătorul Balonului de Aur, Karim Benzema, în vară, și nu se poate baza nici pe starul Vinicius Junior, accidentat, rămâne o forță de luat în seamă.

Internaționalul englez Jude Bellingham nu a reușit să își continue forma excelentă de golgheter, după ce a marcat cinci goluri în primele patru meciuri la Madrid, dar rămâne cel mai bun marcator al diviziei cu 5 goluri.