Succes pentru Real Madrid, însă un lider surpriză este în fruntea LaLiga

Brahim Diaz a deschis scorul pentru Real în duelul din ultima etapă cu Las PalmasAFP
Real Madrid a învins-o pe teren propriu pe Las Palmas, scor 2-0, în cadrul rundei cu numărul 7 din LaLiga.

Galacticii recuperează cele 3 puncte pierdute în etapa trecută, în derby-ul Madridului împotriva rivalilor de la Atletico, înfrângerea reprezentând și primul eșec pentru Los Blancos din acest sezon.

Real Madrid - Las Palmas 2-0

Elevii lui Ancelotti au intrat hotărâți pe teren pentru a obține victoria împotriva lui Las Palmas, ocupanta locului 17. După două mari ocazii semnate de Joselu în prima parte a jocului, Brahim Diaz nu a mai iertat și a înscris în poarta adversarilor cu un șut la vinclu din interiorul careului, chiar înainte de pauză.

În cea de-a doua repriză, Joselu s-a revanșat pentru șansele irosite în primele 45 de minute și a înscris și el din pasa lui Rodrygo.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Rezultatul o face pe Real să urce o poziție într-un clasament LaLiga care arată extrem de interesant: galacticii sunt pe 2, la diferență de un punct de Barcelona, care a obținut doar o remiză la Mallorca, 2-2.

Liderul din LaLiga este Girona, surpriza acestei ediții.

Clasament LaLiga
Clasament LaLigaFlashscore

Villarreal - Girona 1-2

Fără îndoială, Girona reprezintă o adevărată revelație a începutului de sezon în LaLiga, după ce elevii antrenorului Michel au reușit un nou rezultat mare pe terenul lui Villarreal.

Deși gazdele au condus din minutul 49 după penalty-ul transformat de veteranul Parejo, oaspeții au avut nevoie de numai 5 minute să întoarcă rezultatul și să stabilească scorul final. Dovbyk (min 56) și Eric Garcia (min 61) au marcat pentru Girona, care acumulează astfel 19 puncte și este lider după 7 etape în LaLiga, cu o lungime mai mult decât urmăritoarea Real Madrid.