Barcelona, pas greșit cu Mallorca după o gafă a lui Ter Stegen

Barcelona nu poate învinge Mallorca și riscă să cedeze primul loc în La Liga
Barcelona nu poate învinge Mallorca și riscă să cedeze primul loc în La LigaProfimedia
Liderul din La Liga, FC Barcelona, nu a reușit decât un rezultat de egalitate, scor 2-2, în deplasarea de la Mallorca, în etapa a 7-a a campionatului spaniol de fotbal.

Barcelona a fost ținută în șah de Mallorca și a fost nevoită să revină de două ori pe tabela de marcaj.

Barca a ajuns la 17 puncte și e în continuare lider în La Liga, dar ar putea fi depășită miercuri de Girona, care are un punct în minus și vizitează Villarreal, și de Real Madrid, care îi primește acasă pe Las Palmas.

Statistica meciului
Statistica meciuluiFlashscore

Scorul a fost deschis rapid, în minutul 8. Ter Stegen a dat o pasă greșită, interceptată de Maffeo care a centrat în careu, iar Muriqi nu a greșit.

Portarul Rajkovic a fost salvatorul celor de la Mallorca după ce a apărat cea mai clară ocazie pe care au avut-o catalanii prin  Ferrán Torres.

Nu a mai putut opri șutul lui Raphinha din afara careului. Balonul a prins iarba udă înaintea porții și scorul a devenit 1-1.

În plin asalt al Barcelonei, Mallorca a arătat cât de simplu poate fi fotbalul. La o aruncare lungă a lui Rajkovic, Muriqi a reluat cu capul, iar Abdón Prats a reușit să reia pe lângă Ter Stegen.

În cele din urmă, Mallorca a luat piciorul de pe accelerație, iar rezerva Fermin Lopez a reluat în plasă centrarea lui Raphinha și s-a făcut 2-2 în minutul 75.