Remontada a la Barcelona! Catalanii revin de la 0-2 după ce au fost conduși 80 de minute

Lewandowski, eroul Barcelonei după ce a reușit o dublă
Lewandowski, eroul Barcelonei după ce a reușit o dublăAFP
Barcelona s-a impus pe teren propriu în fața celor de la Celta Vigo, scor 3-2, la capătul unui duel extrem de spectaculos în cadrul rundei cu numărul 6 din LaLiga.

Barcelona - Celta Vigo 3-2

Estadio Olímpico, noua ”casă” a Barcelonei în acest sezon, a continuat să le poarte noroc elevilor lui Xavi în duelul cu Celta Vigo. Oaspeții au jucat fără greșeală timp de 80 de minute, tabela arătând la acel moment scorul de 0-2. Celta a deschis scorul în minutul 19, când Larsen l-a învins pe Ter Stegen cu un șut plasat din interiorul careului.

În finalul primei părți, Celta a ratat alte două mari ocazii de a majora avantajul. După mai bine de o oră de joc, oaspeții au intrat în avantaj după golul lui Douvikas, iar meciul părea că va aduce victoria pentru trupa lui Rafa Benitez.

Statistica partidei
Statistica partideiOpta by Stats Perform

Ultimele 10 minute au aparținut însă în totalitate Barcelonei. În doar 9 minute, oamenii lui Xavi au întors rezultatul. Mai întâi, Lewandowski a reușit dubla (min 81 și min 86), după două assisturi de mare clasă semnate de portughezii Joao Felix și Joao Cancelo. Cel din urmă a închis tabela, reușind totodată cel de-al doilea său gol pentru catalani, după o altă pasă de manual trimisă de Gavi.

Felix are și el motiv de bucurie. Lusitanul s-a integrat foarte ușor în lotul Barcelonei, contribuind la 5 goluri în ultimele 3 partide pentru catalani, potrivit statisticilor Opta. Atacantul are deja 3 goluri și 2 pase decisive. În ultimele sale 23 de meciuri pentru Chelsea și Atletico Madrid, acesta reușise să înscrie un total de numai 5 goluri.

Notele jucătorilor
Notele jucătorilorFlashscore

Barcelona devine astfel lider provizoriu în LaLiga, cu 16 puncte, la egalitate cu formația surpriză Girona, cele două având totodată și un golaveraj similar.