Probleme pentru Girona! Fundașul David Lopez a fost suspendat patru meciuri

Girona are la dispoziție zece zile pentru a face apel împotriva suspendării
Girona are la dispoziție zece zile pentru a face apel împotriva suspendăriiProfimedia
David Lopez, fundaşul central al revelației Girona, va fi suspendat patru meciuri pentru declarațiile sale despre un arbitru, pe care le-a făcut la pauza unui meci din La Liga în urmă cu două luni, a anunțat mari Federația spaniolă de fotbal (RFEF).

David Lopez a afirmat, pe 22 octombrie, că arbitrul Miguel Angel Ortiz Arias a fost "lipsit de respect" față de echipa sa şi chiar "a insultat-o", într-un interviu acordat unei televiziuni la pauza meciului cu Almeria, câştigat cu 5-2.

Fundaşul şi-a cerut ulterior scuze, spunând că "regretă pe deplin" comentariile sale.

Decizia RFEF îl face să rateze următoarele meciuri de campionat, cu Almeria şi Sevilla FC, şi întâlnirea împotriva lui Rayo Vallecano din optimile de finală ale Cupei Spaniei, plus un potențial sfert de finală de Cupă sau altă partidă din La Liga.

Girona are la dispoziție zece zile pentru a face apel împotriva suspendării.

La mijlocul sezonului, după 19 etape, Girona este la egalitate de puncte (48) cu liderul Real Madrid.