Girona învinge Atletico în prelungiri după un festival de goluri. Catalanii revin lângă Real Madrid

Jucătorii de la Girona sărbătoresc victoria
Jucătorii de la Girona sărbătoresc victoriaAFP
Revelația din La Liga, Girona, câștigă miraculos încă o partidă, cu un gol marcat în prelungiri de Iván Martín.

Girona - Atletico Madrid 4-3

O nouă victorie monumentală a Gironei, de data aceasta în fața lui Atlético Madrid, care îi permite să rămână la egalitate de puncte cu Real Madrid și, în același timp, să pună o diferență de 10 puncte între ea și elevii lui Simeone.

Hat-trick-ul lui Morata a fost eroic dar inutil, anulat de golurile marcate de Valery, Savinho, Blind și de mai sus amintitul Iván Martín.

A fost o nouă demonstrație despre felul în care Girona se bucură de viață și de fotbal în fiecare meci.

Echipa joacă de plăcere, ca și cum rezultatul nu ar conta niciun calcul legat de puncte și clasament, iar asta le permite jucătorilor să își revină fără complexe după orice lovitură.

Și le dă seninătatea de a înfrunta pe oricine.

Fără complexe, așa cum a făcut-o tot sezonul, echipa lui Míchel a ieșit la rampă, spre deliciul fanilor săi.

Valery a deschis scorul după doar două minute cu un șut superb de la marginea careului.

Replica lui Atletico a venit rapid. Nu trecuse niciun sfert de oră și Morata, care se află încă pe val în 2024 nu a greșit în fața lui Gazzaniga. Primul șut, primul gol și egalarea.

Dar, așa cum am spus, Gironei nu-i pasă dacă ia opt goluri sau optzeci.

Așa că s-a apropiat din nou fără teamă de poarta lui Oblak.

Iván Martín i-a furat mingea lui Koke, Oblak i-a respins șutul, dar mingea a ajuns la Savinho, care a înscris în poarta goală.

Statistica echipei
Statistica echipeiFlashscore

O repriză de vis

Și, deși Griezmann a fost aproape de a egala din nou, Gazzaniga a menținut avantajul pe tabelă pentru Girona.

Imediat apoi centrarea lui Dovbyk a fost fructificată de Blind, după o nouă greșeală a căpitanului Koke: 3-1.

Morata nu a fost deacord cu acest scor: atacantul a primit o pasă de la De Paul, l-a driblat pe Eric și a marcat golul de 3-2, scorul pauzei.

Repriza decisivă

Atleti a ieșit de la vestiare în căutarea egalării și Morata, binecuvântat în aceată seară de zeii fotbalului a semnat primul său hat-trick ca jucător al lui Atletico Madrid în minutul 54 .

Dar tocmai când părea că echipa lui Míchel suferă și va fi mulțumită cu un punct, Ivan Martín a apărut în minutul 91 și a trimis un șut cu stângul în colțul scurt, pentru a pecetlui victoria cu 4-3 și pentru a pecetlui ceea ce nimeni nu crede încă cu adevărat: Girona luptă pentru titlul de campioană!

Statisticile Girona-Atlético de Madrid
Statisticile Girona-Atlético de MadridFlashscore

Toate statisticile și detaliile meciului Girona-Atlético de Madrid pe Flashscore.