Portarul român Horațiu Moldovan, doar rezervă la Atletico Madrid în acest sezon

Real Sociedad - Atletico Madrid 0-2
Real Sociedad - Atletico Madrid 0-2AFP
Atletico Madrid a trecut 2-0 de Real Sociedad, în ultima etapă din La Liga.

Atletico Madrid a reușit să învingă cu 2-0 Real Sociedad, golurile echipei antrenat de Simeone fiind marcate de Lino, în minutul 9, respetiv Mandava 90+3.

Această victorie a consolidat poziția lui Atletico Madrid pe locul 4 în La Liga, garantându-le un loc direct în grupele Champions League pentru următorul sezon. Echipa antrenată de Diego Simeone a acumulat 76 de puncte, menținând astfel tradiția de a se califica în cea mai prestigioasă competiție europeană intercluburi.

Într-o notă mai puțin pozitivă pentru Atletico, Saul Niguez a fost eliminat în minutul 90+1, după ce a primit al doilea cartonaș galben. Această eliminare a venit într-un moment tensionat, dar nu a afectat rezultatul final al meciului.

De partea cealaltă, Real Sociedad a terminat sezonul pe locul 6, cu 60 de puncte, ceea ce le garantează un loc în Europa League pentru următoarea campanie. Echipa din Țara Bascilor a avut un sezon solid, dar nu a reușit să obțină punctele necesare pentru a urca mai sus în clasament.

În ceea ce privește situația portarului român Horațiu Moldovan, acesta a încheiat sezonul fără să fi apărut în vreun meci oficial pentru Atletico Madrid. Moldovan a rămas pe banca de rezerve și în această ultimă confruntare a sezonului, ceea ce indică faptul că nu a reușit încă să își câștige un loc în echipa de start sub comanda lui Simeone. Rămâne de văzut ce va aduce viitorul pentru tânărul portar român, fie că va continua să lupte pentru un loc la Atletico, fie că va căuta oportunități de joc în altă parte.