Miracolul continuă: Girona a umilit-o pe Sevilla și e din nou Lider în La Liga

Girona sărbătorește un gol contra Sevillei
Girona sărbătorește un gol contra SevilleiProfimedia
Revelația Girona continuă să facă senzație în campionatul de fotbal al Spaniei, obținând duminică seara o victorie categorică pe teren propriu, cu scorul de 5-1, în fața formației Sevilla FC, câştigătoarea ultimei ediții în Europa League.

Ucrainenii au făcut legea Atacantul ucrainean Artem Dovbik a reuşit un hat-trick în acest meci, contând pentru etapa a 21-a din La Liga, într-un interval de doar şapte minute (12, 14, 19), după ce andaluzii reuşiseră deschiderea scorului, prin Isaac Romero (10).

Celelalte goluri ale gazdelor au fost marcate de Viktor Țîgankov (56) şi vedeta catalanilor, Cristhian Stuani (89).

Dvobik, în vârstă de 26 de ani, a ajuns la un total de 14 goluri de la debutul actualei ediții din La Liga, egalându-l astfel pe englezul Jude Bellingham (Real Madrid), liderul clasamentului golgheterilor.

În urma acestui succes, Girona a revenit în fotoliul de lider, depăşind-o cu un punct pe Real Madrid, învingătoare sâmbătă, cu mari emoții, în fața formației Almeria (3-2). Madrilenii au însă un meci mai puțin disputat.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

Girona urmează să înfrunte miercuri formația Mallorca în sferturile de finală ale Cupei Spaniei, înainte de a se deplasa la Vigo pentru meciul de campionat cu Celta, programat sâmbătă.