FC Barcelona, în plină sărbătoare! Catalanii au ridicat trofeul pe Camp Nou

Jucătorii lui Xavi au ridicat trofeul La Liga pe Camp Nou
Jucătorii lui Xavi au ridicat trofeul La Liga pe Camp NouAFP
Xavi i-a lăudat fără rezerve pe fanii Barcelonei, după ce echipa sa a ridicat trofeul La Liga în fața publicului de pe Camp Nou.

FC Barcelona, care avea asigurat titlul de campioană a Spaniei încă din etapa precedentă, a fost învinsă la limită pe teren propriu de formația Real Sociedad (1-2), sâmbătă seara, într-un meci contând pentru runda a 35-a din Primera Division.

Oaspeții, aflați pe locul al patrulea în clasament, au deschis rapid scorul, prin internaționalul spaniol Mikel Merino, după doar cinci minute de joc, iar apoi și-au dublat avantajul în repriza secundă (72), grație reușitei norvegianului Alexander Sorloth, cel care a pasat decisiv și la primul gol al bascilor.

Catalanii au redus din handicap în finalul jocului, prin atacantul polonez Robert Lewandowski, însă nu au putut evita primul lor eșec pe teren propriu în campionat de la debutul sezonului.

Real Sociedad, care nu mai câștigase pe Camp Nou din 1991, a făcut astfel un pas importat spre calificarea în viitoarea ediție a Ligii Campionilor.

Barcelona și-a asigurat primul titlu de campioană din 2019 încoace, elevii lui Xavi impunându-se în fața marilor rivali de la Real Madrid pentru a cuceri trofeul.

Jucătorii Barcelonei sărbătoresc titlul La Liga
Jucătorii Barcelonei sărbătoresc titlul La LigaAFP

În cadrul unui discurs ținut după meci, fostul mijlocaș le-a mulțumit fanilor pentru sprijinul lor acordat de-a lungul unui sezon solicitant.

"Mulțumim fanilor!"

"De la început, am cerut ca fanii Barcei să fie uniți. Este timpul să le mulțumim. Fără fani, acest lucru nu ar fi fost posibil. Au fost spectaculoși. Dar, în primul rând, trebuie să le mulțumim președintelui și consiliului de administrație pentru sprijinul necondiționat acordat echipei," a spus Xavi.

Barcelona mai are de disputat trei partide în ultimele săptămâni ale sezonului, cu deplasări la Real Valladolid și Celta Vigo, care se luptă pentru retrogradare, și un ultim meci pe teren propriu din 2022/23 cu Mallorca.