Fără Ianis Hagi, Alaves câștigă dramatic la Sevilla cu un gol în minutul 90

Kike García a marcat din nou împotriva lui Sevilla
Kike García a marcat din nou împotriva lui SevillaGetty Images via AFP
Alavés a obținut o victorie uriașă, 2-3 cu Sevilla, într-un meci din cadrul etapei cu numărul 20 din La Liga, dar Ianis Hagi nu a jucat niciun minut.

Alaves a avut inițiativa și a reuși să intre în avantaj la pauză, scor 2-0.

Tenaglia și Kike García i-au adus pe basci în avantaj în prima repriză.

Apoi Rafa Mir și Ocampos, acesta din urmă din penalty, au egalat în repriza secundă pentru Sevilla.

Golul victoriei a fost marcat de Duarte în minutul 89.

Situația arată rău pentru Sevilla. Nu atât pentru că au pierdut, cât pentru modul în care o fac.

Prestația lor împotriva celor de la Alavés a fost bună pe început de meci. Andaluzii au dominat și și-au creat ocazii. Singurul lucru care a lipsit, ceea ce contează cu adevărat, a fost un gol.

Jesus Navas l-a avut în vârful ghetei cu un șut de la distanță în bara transversală în minutul 2.

Alavés a trebuit să sufere timp de 25 de minute și să aștepte cu răbdare ca echipa gazdă să încetinească.

Planul a funcționat perfect. Profitând de faptul că oamenii lui Quique Sanchez se apără foarte prost la fazele fixe, Guridi a executat bine o lovitură de colț, iar Tenaglia, nestingherit, a deschis scorul .

Portarul Sevilliei și-a apărat echipa de o umilință în prima repriză.

Quique a fost nevoit să folosească banca de rezerve, iar Rafa Mir a arătat că în acest moment, cu En-Nesyri în Cupa Africii, este cel mai bun 9 pe care îl are Sevilla.

Profitând de o degajare slabă în spate a adversarilor, a trimis mingea în plasă. Mai erau 20 de minute și încă mai era speranță la 1-2.

Mariano, cu energia sa obișnuită, a forțat un penalty pe care Ocampos l-a transformat: era 2-2 .

Ruben Duarte a curmat, însă, visele celor de la Sevilla în minutul 90.

Statistica partidei
Statistica partideiFlashscore

A fost prima victorie în deplasare a echipei lui Luis García în acest sezon și al nouălea meci consecutiv fără victorie pe teren propriu al andaluzilor.

Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată în această partidă.

În urma acestei victorii, Alaves se află pe locul al 13-lea din clasamentul La Liga, cu 20 de puncte acumulate după 20 de runde.

De partea cealaltă, Sevilla ocupă poziția a 16-a, cu 16 puncte obținute după 20 de meciuri.