En Nesyri reușește o dublă cu Rayo și Sevilla părăsește zona retrogradării

Sevilla sărbătorește cele trei puncte obținute în deplasare
Sevilla sărbătorește cele trei puncte obținute în deplasareAFP
Sevilla s-a distanțat de zona fierbinte cu doar a doua victorie în deplasare în LaLiga în acest sezon, pe Estadio de Vallecas, învingând cu 2-1 pe Rayo Vallecano.

Este prima victorie a andaluzilor din 2024! Norocul a ocolit Sevilla în mare parte din acest sezon, dar aseară, echipa lui Quique Sanchez Flores a primit o porție mare de noroc chiar înainte de minutul 20.

Mingea lui Isaac Romero a fost deviată de Aridane Hernandez în calea lui Youssef En Nesyri.

Internaționalul marocan aflat la prima sa apariție de la revenirea de la Cupa Africii pe Națiuni, a trecut apoi de Stole Dimitrievski și a marcat.

Isi Palazon a marcat pentru gazde, dar chiar înainte de pauza, marocanul Nesyri a semnat dubla.

La scurt timp după pauză, gazdele au avut uo mână de ocazii în succesiune rapidă, dar linia porții Sevillei nu a fost depășită datorită intervențiilor lui Nyland la Camello și Palazón.

Oamenii lui Sanchez Flores au rezistat și au obținut o victorie vitală, care îi urcă pe locul 15, cu trei puncte peste ultimele trei clasate și la doar patru puncte în spatele lui Vallecano,, care nu a obținut nicio victorie în ultimele cinci meciuri din toate competițiile.

Omul meciului în Flashscore: Youssef En Nesyri (Sevilla)