Continuă lupta pentru supremație în LaLiga între Real și Girona! Galacticii, din nou lideri

Real Madrid s-a impus cu 4-1 în fața lui Villarreal
Real Madrid s-a impus cu 4-1 în fața lui VillarrealAFP
În runda cu numărul 17 din LaLiga, Real Madrid s-a impus cu 4-1 în fața lui Villarreal.

Real Madrid - Villarreal 4-1

Rămâne o luptă extrem de strânsă pentru primul loc din LaLiga, disputat în principal între Real și revelația Girona. După cel mai recent succes obținut pe Bernabeu, trupa lui Ancelotti îi ia din nou locul Gironei, rivalii fiind însă la un singur punct distanță, urmând să primească luni vizita lui Alaves, formația lui Ianis Hagi, în cadrul etapei cu numărul 17.

În prima repriză a jocului de pe Bernabeu, Real și-a asigurat un avantaj destul de confortabil de 2 goluri, tonul fiind dat de neobositul Bellingham, care l-a învins Jorgensen cu o lovitură de cap din interiorul careului. Mijlocașul englez a ajuns la 17 reușite și 5 pase decisive în toate competițiile.

Până la pauză, un alt jucător aflat în formă bună, Rodrygo, a făcut 2-0 după ce a profitat de o respingere greșită a adversarilor în urma unui corner.

În actul secund, madrilenii au avut emoții după ce Morales a reușit să reducă din diferență pentru submarinul galben.

Statistici
StatisticiOpta by Stats Perform

Senzația că Villarreal poate reveni în joc nu a durat însă decât 10 minute, întrucât Brahim Diaz a finalizat la capătul unei faze frumoase pe cont propriu.

Tabela avea să fie închisă de veteranul Luka Modric în minutul 68, acesta fiind totodată și primul gol din acest sezon pentru mijlocașul croat.

Trupa lui Marcelino, Villarreal, ajunge la cel de-al doilea eșec consecutiv în campionat și rămâne pe locul 14, cu 16 puncte.