Benzema scrie istorie în Spania. Cifra atinsă de atacantul Realului după hattrickul cu Almeria

Benzema, hattrick cu Almeria
Benzema, hattrick cu AlmeriaProfimedia
Real Madrid a învins cu 4-1 pe Almeria într-un meci din etapa a 32-a a ligii spaniole.

Benzema a reușit un hattrick în prima repriză, iar brazilianul Rodrygo a mărit imediat după pauză avantajul gazdelor. Almeria a marcat golul de onoare prin Robertone la jumătatea reprizei secunde.

Cele trei goluri reușite de Benzema l-au făcut pe atacantul Realului să mai recupereze din distanța la care se afla față de Lewandowski în clasamentul golgeterilor.

Polonezul a înscris și el un gol în victoria catalanilor cu 4-0 în fața lui Betis, iar între cei doi existând acum o diferență de doar două goluri.

Clasamentul golgeterilor din LaLiga
Clasamentul golgeterilor din LaLigaFlashscore

Hattrick-ul lui Benzema nu a însemnat doar atât. Golurile împotriva Almeriei l-au propulsat pe francez pe locul patru în topul celor mai buni marcatori din toate timpurile din La Liga.

Benzema l-a depășit pe fostul atacant al Realului, Hugo Sanchez, care marcase 234 de goluri în campionatul Spaniei în anii '80 și '90, perioadă în care a mai evoluat și la alte două cluburi din Madrid, Atletico și Rayo Vallecano.

Francezul, în vârstă de 35 de ani, poate spera acum să-l ajungă pe legendarul atacant al echipei Athletic Bilbao, Telmo Zarra, cu 253 de goluri, și să urce astfel pe podiumul golgheterilor all time ai primei ligi spaniole până la finalul carierei.

Benzema și-a prelungit de curând contractul cu gruparea spaniolă și ar urma să mai rămână încă un sezon pe Santiago Bernabeu.

Primele două locuri din acest clasament sunt ocupate de argentinianul Lionel Messi (473 de goluri) și de portughezul Cristiano Ronaldo (311 goluri).